50 zemalja upozorava UN na hakerske napade na bolnice

50 zemalja upozorava UN na hakerske napade na bolnice

Svetska zdravstvena organizacija i oko 50 zemalja objavile su u petak u Ujedinjenim nacijama upozorenje o porastu napada ransomvare-a na bolnice, pri čemu Sjedinjene Države posebno krive Rusiju.

Ransomvare je vrsta digitalne ucene u kojoj hakeri šifruju podatke žrtava — pojedinaca, kompanija ili institucija — i traže novac kao „otkupninu“ da bi ih vratili.

Takvi napadi na bolnice „mogu biti pitanje života i smrti“, rekao je šef SZO Tedros Adhanom Gebrejesus, koji se obratio Savetu bezbednosti UN tokom sastanka u petak koji su sazvale Sjedinjene Države.

„Istraživanja su pokazala da su napadi na zdravstveni sektor porasli i po obimu i po učestalosti“, rekao je Gebrejesus, ističući važnost međunarodne saradnje u borbi protiv njih.

„Sajber kriminal, uključujući ransomvare, predstavlja ozbiljnu pretnju međunarodnoj bezbednosti“, dodao je on, pozivajući Savet bezbednosti da to smatra takvim.

U zajedničkoj izjavi koju je zajedno potpisalo preko 50 zemalja — uključujući Južnu Koreju, Ukrajinu, Japan, Argentinu, Francusku, Nemačku i Ujedinjeno Kraljevstvo — dato je slično upozorenje.

„Ovi napadi predstavljaju direktnu pretnju po javnu bezbednost i ugrožavaju ljudske živote odlaganjem kritičnih zdravstvenih usluga, uzrokuju značajnu ekonomsku štetu i mogu predstavljati pretnju međunarodnom miru i bezbednosti“, navodi se u saopštenju, koje je podelila zamenica američkog savetnika za nacionalnu bezbednost En Nojberger. .

U saopštenju se takođe osuđuju nacije koje „svesno“ dozvoljavaju onima koji su odgovorni za napade ransomvera da rade od.

Na sastanku je Nojberger direktno pozvao Moskvu, rekavši: „Neke države — pre svega Rusija — nastavljaju da dozvoljavaju akterima ransomvare-a da rade sa njihove teritorije nekažnjeno.

Francuska i Južna Koreja su takođe uprle prst u Severnu Koreju.

Rusija se branila tvrdnjom da Savet bezbednosti nije odgovarajući forum za rešavanje sajber kriminala.

„Smatramo da se današnji sastanak teško može smatrati razumnim korišćenjem vremena i resursa Saveta“, rekao je ruski ambasador Vasilij Nebenzia.

„Ako naše zapadne kolege žele da razgovaraju o bezbednosti zdravstvenih ustanova“, nastavio je on, „trebalo bi da se dogovore u Savetu bezbednosti o konkretnim koracima da zaustave užasne… napade Izraela na bolnice u Pojasu Gaze“.