U novembru prošle godine počeli su radovi na rekonstrukciji i modernizaciji železničke pruge od Niša do Dimitrovgrada, na istočnom kraku Koridora 10. Tamo su danas predsednik Srbije Aleksandar Vučić, šef delegacije EU u Srbiji, ambasador Bugarske i Italije.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da će Srbija dobiti više novca od EU za projekat rekonstrukcije i modernizacije pruge – oko 430 miliona evra zajedno sa obilaznicom oko Niša.
„I sad razgovaramo sa Evropljanima, sa kojima radimo ovu deonicu, biće značajno više novca, sve ukupno zajedno sa obilaznicom oko Niša i sa svim drugim, računam da će to biti negde oko 430 miliona evra. Od toga ćemo dobiti za ovu deonicu Niš – Dimitrovgrad, plus za obilaznicu i za sva ta tri dela o kojima pričamo, oko 108 miliona evra od Evrope, na poklon“, rekao je Vučić.
Dodao da je to veliki novac koji će Srbija dobiti od EU.
„Najveći novac smo dobili, od ukupno 2.775 milijardi evra, koliko je sad procenjeno 610 miliona evra za brzu prugu Beograd – Niš. I stvari se kreću konačno, ja sam uvek nezadovoljan, uvek mislim da može brže, ali to su velike stvari koje menjaju izgled naše zemlje“, rekao je Vučić.
Naglasio je da će, kada bude gotova brza pruga, moći da se stigne za dva sata i deset minuta od centra Beograda do centra Niša.
Od 11. novembra do danas rekonstruisano je oko 10 kilometara pruge Niš-Dimitrovgrad, od Staničenja do Pirot. Reč je o deonici u dužini od 86 kilometara, a rok za završetak radova je 1. 276 dana.
Radove danas obilaze predsednik Aleksandar Vučić, šef delegacije EU u Srbiji Emanuel Žiofre, ambasadori Italije i Bugarske, Luka Gori i Petko Dojkov, ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Goran Vesić, ministarka za evropske integracije Tanja Miščević, predsednik opštine Dimitrovgrad Vladica Dimitrov, predsednik opštine Bela Palanka Goran Miljković, gradonačelnik Pirota Vladan Vasić, gradonačelnica Niša Dragana Sotirovski i predstavici izvođača radova kompanije „Trejs“.
Radovi na rekonstrukciji međunarodne pruge od Niša do Dimitrovgrada, vredni oko 170 miliona evra, počeli su krajem prošle godine, podizanjem starih šina kod pirotskog sela Staničenje.
Značaj ove pruge je veliki, jer je ovo najkraći put između Zapadne Evrope i Bliskog Istoka.
Završetkom obnove pruge biće otklonjena saobraćajna uska grla između Srbije i Bugarske. Biće povećan kvalitet i skraćeno vreme putovanja, a vozovi više neće prolaziti kroz centar Niša.
Pruga Niš-Dimitrovgrad jedina je deonica na međunarodnom Koridoru 10, koja je jednokolosečna i koja do sada nije bila elektrificirana.
Sagrađena je davne 1887. godine i do danas nikada nije temeljno rekonstruisana. Zbog toga su na pojedinim deonicama vozovi saobraćali brzinom od 10 do 30 kilometara na čas.
Zbog dotrajale pruge, proteklih godina bilo je i više nesreća, poput one iz decembra 2022. kada se prevrnulo nekoliko vagona sa amonijakom i tom prilikom su dve osobe stradale, a desetine je povređeno.
Projekat se finansira se iz kredita Evropske investicione banke i budžeta Republike Srbije, kao i iz donacije Investicionog okvira za Zapadni Balkan.