SSP je zatražila raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora. Oni navode da SNS nema legitimitet za odluku o vađenju litijuma, jer nije o tome obavestila svoje glasače pre izbora.
O tome zašto sada traže izbore, a zbog loših izbornih uslova nisu izašli na lokalne izbore u junu, Tepić kaže:
„Zato što je SNS prevarila građane na izborima 17. decembra. A mi smo smatrali da to podrazumeva i promenu izbornih uslova… Nije novo da SNS i Vučić lažu, manipulišu, instrimentalizuju medije, ali sada sa dolaskom Šolca i Šefčoviča imamo dokaz da su prevarili građane jer su na izbore izašli s tezom da je okončan projekat Rio tinto, a sad odjednom na sva zvona pokušavaju da pripišu to volji građana“.
Danima, dodaje, građani prate „sve prestave Aleksandra Vučića“.
„Davljenje medija sa konferencija i obraćanje medija oko litijuma. I to se ne dešava da bi oni ubedili građane da je to super stvar, nego da bi stvorili sliku kod svih koji su protiv toga – da je to gotova stvar, okončana stvar, da ne može ništa da se učini. Oni žele da obeshrabre one ljude koji su protiv rudnika litijuma“, naglasila je Tepić.
Na pitanje zašto sad traže vanredne izbore a na one u junu nisu izašli, ona kaže:
„Ponoviću, naravno da se podrazumeva promena izbornih uslova, smatrali smo da se to podrazumeva, nismo neko ko preko noći menja mišljenje. Ja ću vas podsetiti da u zahtevu za decembarske izbore jedna tačka je bila primena preporuke ODIHR-a u vezi sa izbornim uslovima. Ne možete da promenite bilo šta u vezi sa litijumum bez promene ove vlasti“.
Kako je rekla, za izborne uslove se mora izboriti.
„Moramo da insistiramo na tome. Mi se bavimo politikom da bismo tražili, zahtevali. Bez promene izbornih uslova neće se ništa promeniti. Postoji još jedna opcija, a to je naprimer referendum. Ne smatramo da je to dobar put, već da je još bolji način za Vučića da izmanipulise taj referendum nego što su izbori“, kazala je Tepić.
N1 : Da li biste izašli na vanredne parlamentarne izbore da se oni sad raspišu?
„Ne, zato što bismo insistirali da ne mogu da se raspišu pod istim uslovima. Ako bi se raspisali pod istim uslovima, to bi bilo dodatno problematizovanje problema. I Šolc i Šefčovič to znaju. Oni su sada imali druge prioritete. Mogu da razumem da je Šolc radio i na svom rejtingu, ali nisam sigurna da će se ukrštanjem argumentacije zaista obezbediti njegov viši rejting. Mislim da će mu ovo više urušiti rejting nego što će mu pomoći na narednim izborima“, ocenila je Tepić.
Tepić je u zajedničku borbu pozvala sve koji isto misle.
„Smatramo, to je rekao i predsednik SSP Dragan Đilas, da kada je reč o borbi za izborne uslove da ćemo nadam se, ukoliko postoji volja i kod drugih, da ćemo u tome biti zajedno, i da ćemo naći formulu kojom ćemo moći da se izborimo za te bolje uslove“, kaže.
Gošća N1 misli i da građani razumeju ovaj poziv za vanredne izbore.
„Šta je tu komplikovano da se razume? Da ako imate ogroman problem u državi, da opozicija traži vanredne parlamentarne izbore? Naročito što se sa lažnim programom izašlo na prošle izbore. Razumem da građani mogu da budu zbunjeni, naročito jer su verovali u datu reč i borbu, bili jedinstveni, a onda smo i napravili rezultat od gotovo milion glasova. A onda se nešto preko noći promeni, pa smo onda svi objašnjavali svoje razloge zašto jesmo ili nismo izašli na izbore“, kazala je Tepić.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je rekao da neće biti izbora do 2027. godine.
Navodi i proteste kao još jedan način borbe.
„Protesti, pojedinačne akcije, manje akcije, to je sve pritisak na režim. Mi smatramo da se tim akcijama stvaraju promene, stvara se pritisak. Mi smo prioritet dali glavnim junacima ili žrtvama, a to su ljudi iz ‘Ne damo Jadar’, oni su bili na sastnku sa nama, imaju komunikaciju sa svim opozicionim strankama, pretpostavljam. Oni imaju prioritet, a s druge strane, naša pomoć je kroz parlament, kroz institucije, kroz alarmiranje javnosti više nego što oni sami mogu da urade“, rekla je Tepić.