Šutanovac: Srbija da pokuša da dobije najviše što može i prihvati sporazum

Šutanovac: Srbija da pokuša da dobije najviše što može i prihvati sporazum

Ovoga puta se Srbija suočava sa predlogom koji, pored zemalja koje su priznale nezavisnost tzv. Kosova, podržavaju sve zemlje EU kao i SAD. To je izjavio Dragan Šutanovac, predsednik Saveta za strateške politike.

Šutanovac ističe da je gotovo nemoguće zamisliti da će, na primer Španija, priznati nezavisnost Kosova, ali očigledno je da ovaj sporazum donosi takvu promenu koja odgovara i zemljama koje ne planiraju da priznaju Kosovo što daje posebnu težinu predloženom rešenju.

„Kada se diplomate vodećih država EU toliko potrude kako bi imale zajednički i jedinstven stav, treba očekivati da sa mnogo većim kapacitetom nastupaju kako prema Beogradu tako i prema Prištini. Nesumnjivo, ovoga puta su odlučniji u želji da se problem reši. Ta odlučnost se najviše ogleda u činjenici da je rečeno da će, ukoliko odbije plan, Srbija trpeti posledice. Podsećam, Srbija je potpuno ekonomski zavisna od EU, najveći broj stranih investicija dolazi upravo iz zemalja EU dok naša privreda nema apsolutno nikakvu perspektivu ukoliko dođe do bilo kakvog poremećaja u odnosima sa EU. Ovih dana pojedini neodgovorni političari pokušavaju da u našoj javnosti posledice odbijanja sporazuma predstave kao onemogućavanje turističkih putovanja, šopinga… Međutim, to je banalizacija svega onoga što može građanima da se desi, a što bi bila potpuna katastrofa sa aspekta životnog standarda svakog građanina, povećanja siromaštva… I sve to nisu pretnje, to je realnost koja bi nas zadesila jer je teško zamisliti jednog građanina EU koji bi svojevoljno izdvajao svoj novac za donacije Srbiji ili koji bi davao podršku bezviznom režimu građanima zemlje koja se samoizolovala. Dakle, nema pretnji baš kao što nema ni ultimatuma, jednostavno ukoliko ne želimo da uvažimo stavove svih zemalja EU, ne vidim razlog zašto bi one uvažavale i brinule o našim interesima. U ovom trenutku niko u EU se ne bi zabrinuo ukoliko bi se Srbija zaustavila na evropskom putu, ukoliko bi prestala strana ulaganja ili se kompanije povukle iz Srbije, to nisu teme koje interesuju građane EU, a na nama je da ne dođemo u tu situaciju“, objasnio je on.