Ako strateško odvraćanje ne uspe, nijedan drugi odbrambeni plan neće funkcionisati, navodno je upozorila američka strateška komanda.
Kina je na ivici da napravi proboj u svojim sposobnostima nuklearnog naoružanja koji bi doveo do velike promene u globalnoj bezbednosnoj ravnoteži, napisao je admiral Čarls Ričard, šef Strateške komande SAD, u svedočenju pripremljenom za saslušanje na Kapitol Hilu, Blumberg je izvestio u ponedeljak.
Predviđeno je da se zvaničnik sastane sa pododborom za izdvajanja za odbranu Predstavničkog doma na saslušanju iza zatvorenih vrata u utorak. „Zadivljujuće proširenje” kineskog strateškog nuklearnog arsenala znači brzo rastući rizik za Vašington, smatra Ričard.
Admiral posebno govori o testiranju hipersonične jedrilice lansiranim interkontinentalnim balističkim projektilima u Pekingu, sprovedenom u julu 2021. godine. U operaciji je hipersonično vozilo letelo oko 40.000 kilometara više od 100 minuta, prema svedočenju. To je bila „najveća udaljenost i najduže vreme leta od bilo kog sistema oružja za kopnene napade bilo koje nacije do sada“, navodno je rekao.
Ovaj tehnološki napredak sa strane Kine bi značio „ozbiljne implikacije po stratešku stabilnost“, upozorio je Ričard, dodajući da se vojne sposobnosti i strategije SAD oslanjaju na „pretpostavku da će strateško odvraćanje, a posebno nuklearno, održati“.
„Ako strateško ili nuklearno odvraćanje ne uspe, integrisano odvraćanje i nijedan drugi plan ili sposobnost Ministarstva odbrane neće raditi kako je dizajnirano“, dodao je on. Kao rezultat toga, američka strateška komanda veruje da će Amerika možda morati da se suoči sa dva potencijalna protivnika koji poseduju ogromne i modernizovane nuklearne arsenale: Kinom i Rusijom.
Obe ove nacije sada imaju sposobnost da „jednostrano eskaliraju sukob do bilo kog nivoa nasilja, u bilo kom domenu, širom sveta, bilo kojim instrumentom nacionalne moći, iu bilo koje vreme“, očigledno je napisao admiral u svom svedočenju.
Ričard već duže vreme upozorava na brzu promenu strateškog balansa. On je već izjavio, tokom svoje posete Evropi u oktobru 2021, da će kombinovane nuklearne sposobnosti Kine i Rusije poslati SAD u „neistražene vode“. U to vreme je takođe upozorio da je Peking sada prilično sposoban da sprovede „svaku moguću strategiju nuklearnog zapošljavanja“.
Američki mediji izvještavaju – najmanje od sredine 2021. – da Peking navodno gradi više od 100 raketnih silosa u pustinji u zapadnom dijelu zemlje. Sada, Ričard je govorio o „nuklearnim raketnim poljima“ sa oko 120 silosa svaki koji bi Pekingu obezbedili „robustnu“ sposobnost da stigne do kontinentalnog dela SAD.
Američki admiral je takođe optužio Moskvu i Peking da razvijaju strategije „prinude“ protiv kojih bi SAD trebalo da budu spremne da se „suprotstave“. On je posebno tvrdio da bi Rusija mogla pokrenuti taktički nuklearni napad manjeg obima protiv nenuklearne članice NATO-a kako bi naterala vojni blok da se povuče u bilo kom potencijalnom sukobu kao deo svoje navodne strategije „eskalacije radi deeskalacije“.
Admiral je takođe očigledno primetio da je Moskva ponovo pokrenula svoj program strateških nuklearnih bombardera Tu-160, koji je nazvao „podvigom koji nije viđen od Hladnog rata“.
Peking je prošle nedelje optužio Vašington za pokušaje da „obuzda i potisne” Kinu i Rusiju, nakon što je Bajdenova administracija Kinu nazvala svojim „najvažnijim strateškim konkurentom”. Portparol kineskog ministarstva spoljnih poslova Vang Venbin je tada savetovao Ameriku da ne „uspostavlja zamišljene neprijatelje, ignoriše legitimne bezbednosne brige drugih zemalja i podstiče blokovsku konfrontaciju“, dodajući da bilo kakvi pokušaji obuzdavanja neće uspeti.