SAD, EU, NATO pozivaju na uzdržanost pošto se granični prelazi Srbije i Kosova zatvaraju

SAD, EU, NATO pozivaju na uzdržanost pošto se granični prelazi Srbije i Kosova zatvaraju

Sjedinjene Države, NATO i Evropska unija pozvale su na maksimalnu uzdržanost na severu Kosova, pošto su vlasti u sredu zatvorile treći granični prelaz i eskalirali su tenzije sa lokalnim Srbima tokom njegove nezavisnosti 2008. godine.

Više od 20 godina Kosovo je bilo izvor tenzija između Zapada, koji je podržao njegovu nezavisnost, i Rusije, koja podržava Srbiju u njenim naporima da blokira članstvo Kosova u međunarodnim organizacijama, uključujući Ujedinjene nacije.

„Pozivamo sve da budu maksimalno uzdržani, da odmah preduzmu akciju za bezuslovnu deeskalaciju situacije i da se uzdrže od provokacija, pretnji ili zastrašivanja“, navodi se u zajedničkom saopštenju EU i Sjedinjenih Država.

Misija NATO-a na Kosovu, KFOR, saopštila je da podržava dijalog između svih strana kako bi se smirile tenzije, koje uključuju srpske blokade na glavnim arterijama kamionima i drugim teškim vozilima i nasilne sukobe sa policijom.

Srbija je u ponedeljak stavila svoju vojsku u stanje najviše pripravnosti.

Kremlj je, sa svoje strane, demantovao tvrdnje Kosova da Rusija utiče na Srbiju da destabilizuje Kosovo, rekavši da Srbija brani prava etničkih Srba.

Bivši policajac kosovski Srbin, čije je hapšenje izazvalo nasilne proteste srpske manjine na Kosovu, pušten je iz pritvora i stavljen u kućni pritvor na zahtev tužilaštva, rekla je Rojtersu portparol Osnovnog suda u Prištini.

Dejan Pantić je uhapšen 10. decembra zbog napada na službenog policajca, od kada su Srbi na severu Kosova razmenili vatru sa policijom i postavili više od 10 barikada, tražeći njegovo oslobađanje.

Odluka suda naljutila je zvaničnike kosovske vlade, uključujući premijera Aljbina Kurtija i ministarku pravde Albulenu Hadžiju.

„Ne znam kako to da razumem i kako je moguće da neko ko je optužen za tako težak zločin u vezi sa terorizmom ode u kućni pritvor“, rekao je Hadžiju.

„Veoma sam radoznao da vidim ko je tužilac koji podnosi ovaj zahtev, ko je sudija prethodnog postupka koji ga odobrava“, rekao je Kurti.

Pantić je bio jedan od mnogih Srba koji su napustili policiju i druge institucije nakon što je Priština rekla da će primeniti zakon koji od Srba zahteva da uklone registarske tablice automobila koje su izdale u Srbiji, a datiraju pre gerilske pobune 1998-99. koja je dovela do nezavisnosti Kosova.

Nakon Pantićevog puštanja na slobodu, predsednik Srbije Aleksandar Vučić pozvao je etničke Srbe na Kosovu da prekinu proteste protiv prištinske vlade, uveravajući ih da će biti imuni od krivičnog gonjenja, rekao je u sredu srpski zvaničnik.

Petar Petković, šef Kancelarije Vlade Srbije za Kosovo, rekao je da će se Vučić i Srbi sa severa Kosova sastati kasnije u sredu i saopštiti da li će barikade biti uklonjene.

Srbi na severu Kosova, za koje veruju da je još uvek deo Srbije, opiru se svim potezima koje vide kao antisrpske.

Dva granična prelaza između Srbije i Kosova zatvorena su 10. decembra, a treći, najveći za drumski teret, Merdare, zatvoren je za saobraćaj u sredu, što je ometalo putovanja Kosovara koji rade u drugim delovima Evrope da se vrate kući za praznike.

Kosovski ministar unutrašnjih poslova Dželal Svekla rekao je u utorak da Srbija ima za cilj da destabilizuje Kosovo. Srbija kaže da samo želi da zaštiti svoju manjinu tamo.

Oko 50.000 Srba koji žive na severu Kosova odbijaju da priznaju vladu u Prištini ili status Kosova kao posebne zemlje. Imaju podršku mnogih Srba u Srbiji i njene vlade.

Kosovo sa većinskim albanskim stanovništvom proglasilo je nezavisnost uz podršku Zapada, nakon rata 1998-99 u kojem je NATO intervenisao da zaštiti građane etničkih Albanaca.