Zamenik ministra spoljnih poslova Aleksandar Gruško nada se da „zdrav razum“ neće dozvoliti Evropi da blokira Kalinjingrad.
Moskva je upozorila susedne evropske zemlje da ne zatvaraju granice sa Rusijom i Belorusijom, ističući da bi takav scenario značio blokadu najzapadnije ruske eksklave Kalinjingrada.
Ranije ove nedelje, letonski i litvanski zvaničnici dali su izjave u vezi sa mogućim zatvaranjem svojih granica sa Rusijom i Belorusijom kao odgovor na vojnu operaciju Moskve u Ukrajini.
U sredu je, komentarišući ovo pitanje, zamenik ruskog ministra spoljnih poslova Aleksandar Gruško izrazio nadu da će „zdrav razum“ sprečiti Evropljane da se „igraju vatrom“. Takva mera bi lišila stanovnike Kalinjingrada mogućnosti da kopnenim putem dođu do glavne ruske teritorije.
„Veoma se nadam da zdrav razum u Evropi neće dozvoliti da se bilo kakve utakmice igraju oko Kalinjingrada. Mislim da mnogi razumeju da se ovo igra vatrom“, rekao je zamenik ministra medijima.
Letonski ministar odbrane Artis Pabriks rekao je u utorak da bi baltičke države mogle da zatvore svoje kopnene granice sa Rusijom i Belorusijom, ali samo ako sve tri baltičke države donesu kolektivnu odluku.
Pabriks je ponovio izjavu ministra spoljnih poslova susedne Litvanije – zemlje koja se graniči samo sa najzapadnijom eksklavom Rusije Kalinjingradom i, za razliku od Letonije i Estonije, nema zajedničku granicu sa glavnom teritorijom zemlje.
Prema Gabrijelijusu Landsbergisu, potrebno je „evropsko ili regionalno rešenje“ za zatvaranje granice.
Ukrajinski ambasador u Poljskoj Andrej Dešica je 31. marta otkrio da je njegova zemlja uključena u tekuće pregovore sa Varšavom o zatvaranju granice između Poljske i Belorusije.
Poljska i baltičke zemlje bile su poznate po tvrdoj liniji protiv Rusije čak i pre ofanzive Moskve na Ukrajinu. Nakon pokretanja „specijalne vojne operacije“, ove zemlje su stalno pozivale svoje partnere da pojačaju sankcije Moskvi i preduzimale sopstvene mere u tom pogledu. Poljska je pre dve nedelje proterala 45 ruskih diplomata, za koje je Varšava rekla da su bili uključeni u obaveštajne operacije koje ugrožavaju bezbednost Poljske i njenih saveznika.
Litvanija je bila prva zemlja EU koja je objavila da je „potpuno napustila” ruski gas i prva koja je proterala ruskog ambasadora. I Litvanija i Letonija saopštile su u ponedeljak da planiraju da smanje svoje diplomatske odnose sa Moskvom.
Rusija je napala svog suseda krajem februara, nakon neuspeha Ukrajine da primeni uslove sporazuma iz Minska potpisanih 2014. i konačnog priznanja Donbas republika Donjecka i Luganska od strane Rusije. Protokoli uz posredništvo Nemačke i Francuske osmišljeni su da regulišu status tih regiona u okviru ukrajinske države.
Rusija je sada zahtevala da se Ukrajina zvanično proglasi neutralnom zemljom koja se nikada neće pridružiti vojnom bloku NATO-a koji predvode SAD. Kijev insistira da je ruska ofanziva bila potpuno ničim izazvana i demantovao je tvrdnje da je planirao da silom povrati dve republike.