Nikakvi izbori nisu u planu, ni Aleksandar Vučić ne zna kada će biti, jer to zavisi od dinamike razvoja kosovskog pitanja, izjavio je u intervjuu FoNetu predsednik pokreta Srce Zdravko Ponoš, koji smatra da nemačko-francuski „papir“ ne bi mogao da se prihvati ovakav kakav je, ali je uveren i da Srbija nema čemu da se nada dok je Vučić na vlasti.
Svi su izgledi da neće moći da se prolongira potpisivanje nekog dokumenta o Kosovu, koji će verovatno u Vučićevo ime potpisati neko drugi, predvideo je Ponoš u serijalu Kvaka 23.
Od momenta kad se to potpiše, objasnio je on u razgovoru sa Zoranom Sekulićem, verovatno će biti potrebno neko vreme da se „dopegla raspoloženje javnog mnjenja i tek onda mogu izbori“.
Te izbore bi Vučić tumačio kao podršku njegovoj politici i neku vrstu zamene za referendum, pošto na refenredum ne sme da ide, rekao je Ponoš.
On ne veruje da će izbora biti pre proleća sledeće godine, možda i kasnije, ali očekuje da će Vučić u međuvremenu nastojati da smanji „akcije“ SPS.
Ponoš misli da Vučića nije toliko iznervirala nedavna skupštinska rasprava o Kosovu, koliko ga je „razočarao“ Aljbin Kurti, od kojeg je očekivao da odbaci nemačko-francuski predlog, jer bi to mu omogućilo da kupi još neko vreme.
„Neću da kažem da ga je Kurti preigrao, verovatno je i on bio pritisnut da načelno prihvati taj predlog, ali je to „ovog našeg“ dovelo do „nerazumnog stanja“, ukazao je Ponoš i ocenio da je Vučićevo „slikanje“ na Instagramu, koje je posle toga usledilo, „bilo dosta nezdravo za njega, a štetno za državu“.
Upitan da li bi, u slučaju da je pobedio na prethodnim predsedničkim izborima, prihvatio nemačko-francuski predlog, on je odgovorio da to nije „papir“ koji bi mogao da se prihvati ovakav kakav je, ali da ne veruje ni bi bio stavljen na sto da su stvari u Srbiji suštinski promenjene u aprilu prošle godine.
Da mi je identičan „papir“ ipak stigao, ne bih ga prihvatio u takvoj formi, ali sa partnerima koji su uključeni u raspetljavanje kosovskog problema ne može da se nastupi po principu „mi to odbijamo u celosti“, kao što sugerišu neke organizacije ili partije desnice, naglasio je Ponoš.
To bi isto bilo neodgovorno, ne može tako da se uradi, obrazložio je on i dodao da o predloženom dokumentu treba da se razgovara, da u njemu ima „vrlo dobrih elemenata“, ali da je posebno sporna tačka 4. koja kaže da se Srbija neće protiviti ulasku Kosova u međunarodne organizacije.
„Tu svakako treba da stoji nešto sasvim suprotno, a to je da sporazum podrazumeva da Kosovo neće aplicirati za članstvo u Ujedinjenim nacijama“, predočio je Ponoš.
Kako je rekao, glavna svrha ovog sporazuma je da ga oni u Evropi koji nisu priznali nezavisnost Kosova mogu tumačiti kao „srpsko pristajanje na kosovsku državnost“ i opravdanje da i sami to prihvate.