Ponoš: Vučić se ponašao kao upravnik u radnom logoru, a sada te slike stižu u Evropu

Ponoš: Vučić se ponašao kao upravnik u radnom logoru, a sada te slike stižu u Evropu

Vlast je dobro informisana o atmosferi u Evropskom parlamentu i znaju da to neće biti „muzika“ za njihove uši pa im se žuri sa konstituisanjem parlamenta, rekao je za N1 predsednik pokreta „Srce“, Zdravko Ponoš.

Ponoš je, u emisiji Dan uživo istakao, da opozicija nije očekivala da će vlast pomeriti konstitutivnu sednicu za 6. februar kako je koalicija „Srbija protiv nasilja“ tražila, ali i da ono što će biti u izveštaju Evropskog parlamenta neće biti „ružičasto“ kao i da je veoma važno da o tome šta se dešava i Srbiji zna i međunarodna zajednica.

„Neće rezolucija promeniti stvari sada i odmah, ali će svakako doći do promene klime u Evrop prema Srbiji. Mi ćemo i dalje raditi veći deo posla, kroz institucije i na ulici, ali to što se odnos Evrope promenio prema režimu je vredno pažnje. Vučić se ponašao kao guverner stranog kapitala ili kao lokalni upravnik u radnom logoru pa sada te slike stižu do Evrope koja vidi šta ovaj režim radi građanima Srbije. Sa druge strane, mi smo se obratili Ustavnom sudu, bez očekivanja da će raditi svoj posao, jer je i taj sud zajedno sa tužiteljkom Dolovac u zimskom snu koji traje godinama. To je bilo je važno da ogolmo i pokažemo da sud ne služi ničemu i da je u rukama režima“, rekao je Ponoš.

Ponoš je objasnio i da će Skupština i u novom sazivu „dobrim delom biti zarobljena kao i do sada“, ali i da je opozicija sada jača.

„Iskoristićemo taj institucionalni prostor koji smo dobili da se borimo. Nećemo se ponašati kao đaci u klupi i čekati da nam razredni da reč, kao što je to do sada pokušavao Orlić. To nećemo dozvoliti i postoje razni načini parlamentarne borbe. Poslanici,  ne samo koalicije „Srbija protiv nasilja“ već i poslanici okupljeni oko NADA imaju snagu da iskoriste sav prostor koji nam je na raspolaganju i opravdamo mandat koji smo dobili od građana. Nastavićemo paralelno i sa protestima kao i borbu na međunarodnom planu“, rekao je predsednik „Srce“.

Kada je reč o beogradskim izborima, Ponoš je podvukao da vlast u glavnom gradu nema većinu „čak i uz krađu“, da „sada dokupljuju mandate“ kao i da ne postoji modalitet kako bi legitimno formirali vlast. On kaže da je samo „pitanje je kako će oni to priznati“.

Kada je reč o reakcijama iz Beograda u odluci Centralne banke kosova da ukine dinare, Ponoš kaže da je i do sada predsednik Srbije Aleksandar Vučić „glumio reakcije, a da ovaj put ni to glumljenje nije bilo uverljivo“.

„Premijer Kosova Aljbin Kurti zvecka dinarima za potrebe untrašnje javnosti baš kao i Vučić oružjem kada je u pitanju Kosovo. Fr-nem plan se implementira. Svakako ova odluka je još jedna loša poruka Srbima koji tamo žive i predstavlja pritisak za iseljavanje. Reakcija iz Beograda nije bila primerena ni sada. Vučić je prethodnih godina na svaku odluku Kurtija reagovao zveckanjem oružjem ali mu je sada to zabranjeno. Ako treba da postoji reakcija onda se to radi diplomatskim akcijama, ali pre nego što se nešto desi. Međutim, Srbija to tada ne radi, a ako i uradi posle toga onda je to beskorisno i namenjeno je njihovom glasačkom telu, pa zato sada Vučiću ostalo samo da zvecka na Topčideru“, smatra Ponoš.

On kaže i da smatra da Vučić nema više prostora, da je dao previše i da „sada samo taži formulacije za domaću javnost koja sve treba da proguta.

Komentarišući dopise koje je predsednik SSP-a Dragan Đilas slao javnom servisu i njihovi odgovori njemu su zapravo još jedan način razobličavanja stanja u zemlji i pokazuju da je „država je otuđena i u rukama određene klike“.

„Ne postoji taj kolegijum koji odgovara Đilasu i koji je mene jednom spomenuo nigde, ni u Statutu RTS-a. Ja sam gledao, postoje poslovni i programski kolegijumi, a ovaj ‘generalni, fantomski’ ne postoji. I ono što sam video je da u njemu sede urednik naučno-obrazovnog, zabavnog i kulturno-umetničkog programa, pa se pitam što se oni obraćaju opoziciji, šta hoće da kažu, i rečnik koji koriste je potpuno neprimeren. RTS nije javni servis, već privatni, a iza tog ‘fantomskog kolegijuma’ se verovatno krije urednik informativnog programa  i direktor RTS-a. Zato je to još jedno razobličavanje“, objašnjava Ponoš i dodaje:

„Prepiska između Đilasa i RTS-a pokazuje koliko su direktor i urednik informativnog programa javnog servisa odvojeni od realnosti. Zašto, ne znam da li su tako navikli, jesu li ucenjeni, ali znam da su njihovi mandati odavno istekli. Ako oni žele da se bave politikom onda neka se kandiduju, a ne da se bave politikom sa novcem građana Srbije i da su još protiv tih istih građana i njihovih interesa“, naveo je on.

Ponoš je rekao da je dobro da će i dalje biti skupštinskih prenosa na RTS-u jer će to biti prilika da oni koji nisu čuli niz stvari koje se dešavaju Srbiji, kao što je krađa izbora, razne pogibije, Jovanjica, i druge afere imati priliku da to čuju od opozicionih poslanika.

„Rio Tinto nije nikada ni otišao iz Srbije“

„Posao sa litijumom je posao u koji je ovaj režim ušao kada je došao na vlast, a sada Vučić ide korak dalje pa kaže da nikada bio protiv toga i da je vlada pogrešila. Rio Tinto nikada nije ni otišao iz Srbije“, izjavio je Ponoš.

On je istakao i da to što radi pokret „Kreni-promeni“ sa Savom Manojlovićem je vrsta građanskog aktivizma koja je komplementarna sa onim što radi opozicija.

„Varnice koje se ponekad dese budu zbog toga jer su nekada skloni da nam daju savete. Ali to nije dobro jer političke stranke nemaju monopol nad odlukama, pošto polažu račune građanima. Ne vidim ništa sporno i da Kreni-promeni postane i politička stranka. Napravili su dobre rezultate i ako žele da uđu u političku arenu to je dobro, jer ima mnogo više posla nego nas koji treba da ga obavimo“, zaključio je Zdravko Ponoš, predsednik „Srce“.