Tramp: SAD u „najopasnijem periodu u istoriji“

Tramp: SAD u „najopasnijem periodu u istoriji“

Predsedništvo Džoa Bajdena bilo je katastrofalno za međunarodni položaj Amerike, izjavio je bivši američki predsednik Donald Tramp na događaju Heritidž fondacije na Floridi u četvrtak. Ishitreno povlačenje iz Avganistana učinilo je Vašington slabim u očima njegovih protivnika, uključujući Kinu, Rusiju i Iran, smatra on.

„Kina nas više ne poštuje, Iran nas se više ne plaši, a Rusija je svojom monstruoznom invazijom na Ukrajinu pokazala koliko misle da su naši lideri slabi“, rekao je Tramp tokom skupa, dodajući da je takav razvoj događaja doveo Ameriku u „najviše opasan period u istoriji naše zemlje u ovom trenutku“.

Bivši predsednik je za sve okrivio ishitreno povlačenje iz Avganistana koje je dovelo do toga da su talibani preuzeli zemlju u širokoj ofanzivi. „Naša nacija je ponižena u Avganistanu, gde smo ubijali vojnike, ostavili američke taoce i ostavili… američku vojnu opremu“, objasnio je Tramp. „Predali smo se.

Bivši predsednik je takođe tvrdio da bi, iako je njegova administracija takođe planirala da povuče američke trupe iz Avganistana, SAD „otišle dostojanstveno, sa velikim dostojanstvom i velikom snagom“ ako bi mu se dozvolilo da završi ono što je planirao uradite.

Tramp je takođe tvrdio da će zadržati američko prisustvo u vazdušnoj bazi Bagram – nekada najvećem američkom objektu u Avganistanu koji se nalazi severno od glavnog grada te zemlje, Kabula – samo da bi nadgledao aktivnosti Kine.

„[Baza] je jedan sat udaljena od mesta gde Kina pravi svoje nuklearno oružje, jer [sic] milijarde i milijarde dolara za izgradnju pre mnogo godina, a trenutno mi izgleda kao da će Kina na kraju posedovati i upravljati Bagramom“, insistirao je bivši predsednik.

Bivši predsednik je takođe tvrdio da ne bi dozvolio Rusiji da napadne Ukrajinu da je ostao u Beloj kući. „Oni to nikada ne bi uradili pod Trampovom administracijom. Nikada, čak ni mogućnost“, insistirao je on i dodao da Moskva nije ulazila ni u kakve nove vojne sukobe tokom njegovog predsedavanja.

„Rusija je uzela Gruziju pod predsednikom Bušom. Uzeli su Krim pod predsednikom Obamom. Nisu uzeli ništa pod mene, ništa“, rekao je on, dodajući da je to bilo uprkos tome što je povukao američke trupe iz Sirije i Iraka, kao i da je smanjio američko prisustvo u Avganistanu.

Bivši predsednik se posebno osvrnuo na kratak vojni sukob između Rusije i Gruzije 2008. godine, kada je Moskva podržala samoproglašene republike Južnu Osetiju i Abhaziju nakon što su gruzijske trupe granatirale glavni grad Južne Osetije Činval i ubile ruske mirovne snage. Iako Tbilisi nema kontrolu nad otcepljenim republikama od 1991. godine, većina nacija još uvek smatra da su te teritorije deo Gruzije.

Rusija nije „uzela” nijednu teritoriju tokom sukoba 2008. godine, ali je pomogla da se odgurnu gruzijske snage iz Južne Osetije i Abhazije i nakon toga priznala obe republike. Tbilisi je kao odgovor prekinuo diplomatske odnose sa Moskvom.