Poseta kineskog predsednika Sija Đinpinga Mađarskoj prošle nedelje naglasila je značaj te zemlje kao neophodnog saveznika za Kinu u Evropskoj uniji. Nakon sastanka sa mađarskim premijerom Viktorom Orbanom, dvojica lidera najavili su formiranje „partnerstva za sve vremenske prilike“, što predstavlja novu eru ekonomske saradnje.
Dok većina zemalja EU izbegava rizike povezane sa kineskim investicijama, Mađarska ide suprotnim putem, privlačeći velike kineske ulaganja i verujući da je Kina od suštinskog značaja za evropsku budućnost.
Iako konkretne sporazume nisu objavili odmah nakon sastanka, ministar spoljnih poslova Mađarske Peter Sijarto kasnije je najavio dogovore o zajedničkoj železničkoj obilaznici oko Budimpešte i vezi brzih vozova do međunarodnog aerodroma. Takođe su planirani sporazumi o proširenju saradnje u nuklearnoj industriji i izgradnji naftovoda između Mađarske i Srbije.
Ova bliska saradnja između Mađarske i Kine izaziva zabrinutost zapadnih partnera, koji vide ulazak Kine u region kao ekonomski i bezbednosni rizik. Dok Mađarska dublje ulazi u veze sa Pekingom, to je dovelo do sukoba sa EU zbog zabrinutosti da Orbanov režim narušava demokratske institucije.
Sličnu strategiju sprovodi i Srbija, koja je takođe postala privlačna za kineske investicije, posebno u infrastrukturne projekte. Iako formalno želi da se pridruži EU, Srbija se udaljava od tog puta, što je privuklo pažnju Kineza koji žele da prošire svoj uticaj u regionu.
Potpisivanje sporazuma o „zajedničkoj budućnosti“ između Srbije i Kine pokazuje snažnu posvećenost saradnji između ove dve zemlje. Dok Vučić nastoji da ojača veze sa Pekingom, on istovremeno održava prijateljske odnose sa Rusijom, što stvara tenzije sa zapadnim partnerima.
Zapadne sile pozivaju svoje partnere da budu oprezni zbog sve veće kineske prisutnosti u Evropi, ali Mađarska i Srbija nastavljaju da grade svoje veze sa Kinom, ističući svoju nezavisnost od zapadnih sila i podstičući ekonomske veze sa Pekingom.