Bilo kakve ideje o mogućem raspoređivanju snaga EU u Ukrajini su potencijalno veoma opasne, upozorio je portparol Kremlja Dmitrij Peskov, odgovarajući na komentare mađarskog premijera Viktora Orbana u petak.
„Ako govorimo o nekakvim ozbiljnim pregovorima, onda je ovo potencijalno izuzetno opasna diskusija. U svetskoj praksi, takve snage se, po pravilu, koriste samo uz saglasnost obe strane. U ovom slučaju, to je potencijalno veoma opasna tema“, rekao je Peskov novinarima.
Njegova izjava dolazi nakon što je Orban otkrio da su lideri EU blizu održavanja „legitimne“ diskusije o tome da li države članice mogu ili ne treba da pošalju „neku vrstu mirovnih snaga“ u Ukrajinu, uprkos verovatnom ukoru Rusije.
Mađarski lider je upozorio da ukrajinski sukob postaje sve krvaviji i brutalniji i upitao zašto lideri EU nisu fokusirani na pokušaj postizanja mira diplomatskim sredstvima, a ne na obezbeđivanje smrtonosnijih oruđa Kijevu i podsticanje neprijateljstava.
„Ako se tako nastavi, opasnost od svetskog rata nije književno preterivanje“, rekao je premijer.
Otkako je Rusija pokrenula svoju vojnu operaciju u Ukrajini prošle godine, Budimpešta se dosledno protivila sankcijama ruskim energetskim resursima i odbijala je da pošalje vojnu pomoć kijevskim snagama, navodeći potrebu za održavanjem i opremanjem sopstvene vojske Mađarske.
U međuvremenu, ruski poslanik Aleksej Čepa sugerisao je da bi, ukoliko EU ipak odluči da pošalje mirovne snage u Ukrajinu, to svakako bilo protumačeno kao direktna umešanost u sukob i pokušaj da se izazove rat Rusije i NATO.
Čepa je naveo da bi Rusija u ovom slučaju mogla biti prinuđena da traži pomoć od svojih partnera iz Organizacije ugovora o kolektivnoj bezbednosti, među kojima su Belorusija, Jermenija, Kazahstan, Kirgistan i Tadžikistan.