Pentagon: Računovodstvena greška od 3 milijarde dolara omogućila više oružja za Ukrajinu

Pentagon: Računovodstvena greška od 3 milijarde dolara omogućila više oružja za Ukrajinu

Pentagon je precenio vrednost oružja koje je poslao Ukrajini za najmanje 3 milijarde dolara — što je računovodstvena greška koja bi mogla da bude blagodat za ratne napore jer će omogućiti Ministarstvu odbrane da sada pošalje više oružja bez tražeći od Kongresa još novca.

Priznanje u četvrtak dolazi u trenutku kada je Pentagon pod povećanim pritiskom Kongresa da pokaže odgovornost za milijarde dolara koje je poslao u oružju, municiji i opremi Ukrajini i dok se neki zakonodavci pitaju da li taj nivo podrške treba da se nastavi.

To bi takođe moglo da oslobodi više novca za kritično oružje jer je Ukrajina na ivici dugo očekivane kontraofanzive — koja će zahtevati onoliko vojne pomoći koliko može. Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je ranije rekao da je ofanziva odložena jer još nisu imali sve što im je potrebno.

Greška je nastala kada su zvaničnici precijenili neke od sistema poslatih u Ukrajinu, koristeći vrijednost novca koji bi koštala zamjena predmeta u potpunosti, a ne trenutnu vrijednost oružja. U mnogim paketima vojne pomoći, Pentagon je odlučio da crpi iz svojih zaliha starije, postojeće opreme, jer može brže da dopremi te predmete u Ukrajinu.

„Tokom našeg redovnog procesa nadzora predsedničkih paketa povlačenja, Odeljenje je otkrilo nedoslednosti u proceni opreme za Ukrajinu. U nekim slučajevima korišćen je „trošak zamene“ umesto „neto knjigovodstvene vrednosti“, čime se precenjuje vrednost opreme izvučene iz američkih zaliha“, rekla je portparolka Pentagona Sabrina Sing.

Ona je dodala da greška nije ograničila američku podršku Ukrajini niti omela mogućnost slanja pomoći na bojno polje.

Zvaničnik odbrane rekao je da Pentagon još uvek pokušava da utvrdi koliki će tačno biti ukupan višak. Zvaničnik, koji je govorio pod uslovom anonimnosti da bi razgovarao o internim razmatranjima, rekao je da je kontrolor zatražio od vojnih službi da pregledaju sve prethodne pakete pomoći Ukrajini koristeći tačne brojke o troškovima. Rezultat će, rekao je zvaničnik, biti da će odeljenje imati više raspoloživih finansijskih ovlašćenja za korišćenje kako se ukrajinska ofanziva bliži.

Do danas su SAD pružile Ukrajini skoro 37 milijardi dolara vojne pomoći od ruske invazije u februaru 2022. Najveći deo toga bio je u sistemima naoružanja, milionima municije i municije, kao i nizu kamiona, senzora, radara i druge opreme koja je izvučena iz zaliha Pentagona i brzo poslat u Ukrajinu.

Članovi Kongresa su u više navrata vršili pritisak na čelnike Ministarstva odbrane o tome koliko pažljivo SAD prate svoju pomoć Ukrajini kako bi osigurale da ne bude podložna prevari ili da završi u pogrešnim rukama. Pentagon je rekao da ima „snažan program“ za praćenje pomoći dok prelazi granicu sa Ukrajinom i da je prati kada je tamo, u zavisnosti od osetljivosti svakog sistema naoružanja.

U Ukrajini postoji i mali tim Amerikanaca koji rade sa Ukrajincima da vrše fizičke inspekcije kada je to moguće, ali i virtuelne inspekcije kada je potrebno, pošto ti timovi ne idu na prve linije fronta.

Krajem februara, generalni inspektor Pentagona rekao je da njegova kancelarija još nije pronašla dokaze da je bilo koja od milijardi dolara u oružju i pomoći Ukrajini izgubljena zbog korupcije ili prebačena u pogrešne ruke. On je upozorio da su te istrage tek u ranoj fazi.