Nemački ministar ekonomije upozorava na slabljenje „jedinstva“ u EU dok se blok bori da postigne dogovor o naftnom embargu protiv Rusije.
Jedinstvo koje je EU pokazala nakon što je Rusija pokrenula ofanzivu na Ukrajinu počinje da se „ruši“, rekao je u nedelju nemački ministar ekonomije Robert Habek. Upozorenje dolazi uoči samita bloka na kojem će se razgovarati o novom paketu sankcija Moskvi i potencijalnom naftnom embargu.
„Posle ruskog napada na Ukrajinu, videli smo šta može da se desi kada Evropa bude ujedinjena. S obzirom na sutrašnji samit, nadajmo se da će se ovako nastaviti. Ali već počinje da se ruši i ruši“, rekao je Habek na konferenciji za novinare.
EU se bori da se dogovori o uvođenju embarga na naftu Rusiji, a mnoge zemlje članice izražavaju zabrinutost da bi taj potez postao fatalan za njihove ekonomije. Mađarska, koja većinu svoje nafte dobija iz Rusije, bila je najistaknutiji protivnik embarga, upoređujući potencijalni efekat potpune zabrane sa „atomskom bombom“. Sličnu zabrinutost zbog embarga izrazile su i druge zemlje koje nemaju izlaz na more, naime Češka i Slovačka.
Ranije ove nedelje, predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen ponudila je objašnjenje zašto EU i dalje kupuje rusku naftu.
„Ako bismo potpuno, odmah, od danas isključili [rusku] naftu, [ruski predsednik Vladimir] Putin bi mogao da naftu koju ne prodaje EU iznese na svetsko tržište, gde će cene rasti. , i prodati ga za više – i to bi ispunilo njegove ratne sanduke“, rekla je fon der Lajen u intervjuu za MSNBC.
Diplomate EU su navodno pokušale da iznađu kompromisno rešenje za ćorsokak sankcija, pokrenuvši embargo zabranom isporuke ruske nafte morem, dok su naftovode izuzeli od potencijalnih ograničenja. Pokušaj je, međutim, očigledno propao, jer su zemlje EU sada spremne da pokušaju da se dogovore o ograničenjima tokom samita zakazanog za ponedeljak i utorak.
EU je uvela više paketa sankcija Rusiji nakon što je pokrenula veliku ofanzivu na Ukrajinu krajem februara.