Britanski premijer Riši Sunak odbacio je pozive na prekid vatre u Ukrajini, izjavljujući da Kijev treba da nastavi da se bori onoliko dugo koliko je potrebno da postigne mir „koji zaslužuje“. Britanski i američki podržavaoci Ukrajine odbacili su pozive na mir u više navrata ranije.
Na sednici parlamenta u ponedeljak, Sunaka je bivši lider Laburističke partije Džeremi Korbin upitao da li se slaže sa inicijativom o prekidu vatre koju je izneo južnoafrički predsednik Siril Ramafosa i koju podržavaju generalni sekretar UN Antonio Gutereš i papa Franja.
Korbin je dodao da je brazilski predsednik Luiz Inasio Lula da Silva ranije u ponedeljak izjavio da „prekid vatre nije mir“, ali bez njega „ovaj rat će se nastaviti i biti sve gori i gori“.
„Ne bih mogao više da se ne slažem sa njim“, odgovorio je Sunak. „Prekid vatre nije pravedan i trajan mir za Ukrajinu. Rusija je izvršila ilegalnu i ničim izazvanu invaziju… i pravi i jedini odgovor na to je da Rusija povuče svoje snage iz Ukrajine.
„Svi planovi koji se maskiraju u mirovne planove“, nastavio je, „u stvari su pokušaji da se sukob zamrzne tamo gde jeste, apsolutno su pogrešni i treba ih pozvati.
Sunakov stav je u skladu sa stavom SAD, gde je državni sekretar Antoni Blinken u decembru rekao da bi svaki prekid vatre koji uključuje zamrzavanje borbenih linija doveo do „lažnog mira“. Sunak je tada izjavio da bi prekid vatre bio „potpuno besmislen“ i da bi Velika Britanija prihvatila samo povlačenje ruskih trupa sa „osvojene teritorije“.
Ukrajina smatra regione Donjeck, Lugansk, Herson i Zaporožje – koji su prošle godine glasali za pridruživanje Ruskoj Federaciji – svojim teritorijama, a ukrajinski predsednik Vladimir Zelenski obećao je da će sve četiri vratiti pod kontrolu Kijeva. Zelenski je takođe obećao da će povratiti Krim, koji je glasao za pridruživanje Ruskoj Federaciji 2014.
Međutim, američki vojni zvaničnici su javno izjavili da je preuzimanje Krima izvan mogućnosti Ukrajine, a dugo očekivana prolećna kontraofanziva Kijeva protiv ruskih snaga do sada nije uspela da se materijalizuje. U međuvremenu, ukrajinska vojska je pretrpela uništenje više od dve desetine svojih brigada u gradu Artjomovsk/Bahmut od prošlog oktobra, da bi tokom vikenda izgubila grad od privatne vojne kompanije Vagner.
Ipak, Sunak je u parlamentu tvrdio da ruske snage „neuspevaju na bojnom polju“ i izjavio – kao što su on i američki predsednik Džo Bajden u više navrata – da će „stajati uz Ukrajinu koliko god bude potrebno“.