Japanska vlada uvela je novu rundu sankcija Rusiji zbog njene nastavljene vojne akcije u Ukrajini. Restriktivne mere su usmerene na osam ruskih zvaničnika, biznismena i članova njihovih porodica, uključujući premijera Mihaila Mišustina, kao i na više od 130 osoba iz republika Donbasa, saopštilo je japansko ministarstvo spoljnih poslova u utorak.
Na listi su i lideri Donjecke i Luganske Narodne Republike Denis Pušilin i Leonid Pasečnik.
Restriktivne mere uključuju zamrzavanje imovine ovih ljudi u Japanu, saopštilo je ministarstvo. Tokio je takođe zabranio izvoz namenjen 71 ruskoj kompaniji, uključujući brodogradnju i istraživačke objekte, kao i odbrambene kompanije. Ruski državni proizvođač protivvazdušnih sistema, Almaz-Antej, bio je među kompanijama na meti sankcija.
Odvojeno, zabranjen je i izvoz kvantnih računara, 3-D štampača i drugih visokotehnoloških proizvoda u Rusiju. Glavni sekretar kabineta Macuno Hirokazu rekao je da Tokio oštro osuđuje ruske akcije u Ukrajini i takođe je potvrdio da će Japan postepeno ukinuti uvoz ruske nafte u skladu sa nedavnom odlukom G7, koja uključuje SAD, UK, Francusku, Kanadu, Nemačku, Italiju , i Japan.
Japanski premijer Fumio Kišida izjavio je u ponedeljak da je postepeno ukidanje ruske nafte „veoma teška odluka“ za naciju koja „u velikoj meri zavisi od uvoza energenata“, dodajući da će za to trebati vreme.
Japan podržava zapadni režim sankcija od pokretanja vojne operacije Moskve u Ukrajini. Tokio je zamrznuo imovinu ruskih pojedinaca, zabranio uvoz određene robe i počeo da postepeno ukida uvoz ruskog uglja, koji iznosi oko 11 odsto potreba za ugljem.
Razvoj događaja je rezultirao raskolom između Tokija i Moskve. Rusija je 4. maja zabranila ulazak u zemlju 63 japanska zvaničnika, uključujući Kišidu i javne ličnosti. Japanski ministar spoljnih poslova, kao i ministri odbrane, finansija i pravde takođe su se našli na listi.
Moskva je u martu raskinula aranžman iz 1991. kojim je japanskim državljanima dozvoljeno da posećuju Kurilska ostrva bez vize, i prekinula pregovore sa Japanom o formalnom okončanju Drugog svetskog rata, navodeći kao razlog „otvoreno neprijateljsko“ ponašanje Tokija.
Dve nacije nikada nisu zvanično potpisale mirovni sporazum posle Drugog svetskog rata zbog spora oko četiri najjužnija ostrva u lancu Kurila, koje Japan naziva severnim teritorijama. U aprilu je japanski ministar spoljnih poslova Jošimasa Hajaši nazvao ostrva „nezakonito okupiranim“ u godišnjem pregledu spoljne politike ministarstva.