Francuska premijerka Elizabet Born podnijela je ostavku, postavljajući scenu predsjedniku Emanuelu Makronu da formira novu vladu usred buke u javnosti oko penzionih reformi i drugih kontroverznih politika.
Born, koja je u maju 2022. stupila na dužnost druge žene premijerke u istoriji Francuske, podnela je ostavku Makronu u ponedeljak. Ona će ostati na svojoj poziciji da se bavi „tekućim poslovima“ dok se ne formira novi kabinet, navodi se u saopštenju vlade.
Makron je zahvalio Bornu na njenoj službi, rekavši da je „sprovela naš projekat sa hrabrošću, posvećenošću i odlučnošću državnice“. Međutim, taj projekat nije prošao dobro kod mnogih običnih francuskih građana, koji su pokrenuli masovne proteste i štrajkove zbog penzionih reformi, koje su uključivale povećanje starosne granice za penzionisanje u zemlji na 64 godine sa 62 godine.
Makronova vladajuća stranka takođe se suočava sa gnevom javnosti zbog rastuće inflacije i neuspeha u suzbijanju ilegalne imigracije. Na putu ka izborima za Evropski parlament u Francuskoj u junu, Makronova Renesansna stranka zaostaje za strankom Nacionalni skup Marin Le Pen za deset procentnih poena, prema najnovijim podacima ankete. Makron je osvojio drugi mandat pobedivši Le Pen na predsedničkim izborima u Francuskoj u aprilu 2022.
Born je navodno u svom pismu ostavke priznala da nije bila njena ideja da odustane. Napomenula je da je naporno radila na provođenju ključnih promena, uključujući nove zakone o penzijama i imigraciji, uprkos neuspehu Makronove koalicije da obezbedi većinu mesta u francuskom parlamentu. Ona je dodala da je „neophodnije nego ikad” da se nastavi sa reformama.
Kao premijerka, Born je često koristila kontroverznu ustavnu odredbu nazvanu klauzula 49:3 kako bi iznudio usvajanje novih zakona bez glasanja u parlamentu. Mathilde Panot, koja je na čelu stranke France Unboved, optužila je Borna da je iza sebe ostavio „teško oštećenu demokratiju“. Ona je dodala: „Bez obzira sa kim je monarh zameni, mi zahtevamo glasanje o poverenju u parlamentu.
Prema francuskom sistemu vlasti, predsednik postavlja politiku, a premijer nadgleda svakodnevno upravljanje vladom. Francuski ministar oružanih snaga Sebastijen Lekornu i ministar obrazovanja Gabrijel Atal navodno su među najboljim kandidatima da naslede Bornea na mestu premijera.