Borel: EU neće priznati Tajvan

Borel: EU neće priznati Tajvan

EU bi trebalo da bude čvrsta u pogledu obezbeđivanja da ne dođe do vojnog sukoba oko Tajvana, koji smatra delom „jedne Kine“, rekao je šef spoljne politike bloka Žozep Borel.

Tenzije oko samoupravnog ostrva, koje Peking smatra neotuđivim delom Kine, rastu dok SAD održavaju nezvanične veze sa vladom Tajvana i snabdevaju je odbrambenim oružjem.

Govoreći za časopis Foreign Polici tokom putovanja u Kaliforniju ove nedelje da se sastane sa tehnološkim liderima i državnim zvaničnicima, Borel se dotakao brojnih pitanja, uključujući tehnološku regulativu, odnose EU i SAD, Kinu i geopolitičke sukobe, kao i stav EU o Tajvan i potencijalni vojni sukob.

„Stalno ponavljamo istu stvar: verujemo da moramo da smanjimo tenzije, moramo da poštujemo statut rata i moramo da isključimo svaku mogućnost vojnog rešenja problema“, rekao je Borel agenciji.

„Naš čvrst stav je da ne priznajemo državnost Tajvana i nećemo to učiniti. To je jedna jedina Kina. To znači da nećemo priznati državnost Tajvana; imaćemo ekonomske i kulturne odnose sa ovom teritorijom bez priznavanja državnosti“, rekao je on.

On je dodao da EU poziva sve nacije „da shvate da za ovaj problem ne postoji vojno rešenje“.

Borel je više puta izjavio da je Tajvan ekonomski „apsolutno ključan“ za EU, posebno zbog svoje strateške uloge u proizvodnji najnaprednijih poluprovodnika.

U aprilu 2023. predložio je da evropske mornarice patroliraju spornim Tajvanskim moreuzom „kako bi pokazali posvećenost Evrope slobodi plovidbe“. Ti komentari su usledili nakon kineske vojne vežbe oko Tajvana, tokom kojih je Peking simulirao ciljane udare i blokadu ostrva nakon sastanka tajvanskog predsednika Cai Ing-vena i tadašnjeg predsednika Predstavničkog doma SAD Kevina Makartija.

Tajvan je bio poslednje utočište nacionalističkih snaga tokom kineskog građanskog rata 1940-ih, i od tada je ostao de fakto nezavisan od Pekinga i saveznik Vašingtona.

U okviru politike „Jedne Kine“, koja čini srž odnosa kineske vlade sa Tajvanom, Peking traži mirnu reintegraciju ostrva i sprečavanje bilo kakvog pokušaja da se ono proglasi suverenom nacijom, preteći da će upotrebiti vojnu silu ako bude potrebno.

Peking je insistirao da je status Tajvana domaće pitanje i pozvao je strane vlade da se ne mešaju. Kineski zvaničnici kritikovali su Vašington zbog toga što je više puta izražavao podršku tajvanskoj vladi i sklapao ugovore o odbrani sa vojskom ostrva.

Prošlog meseca, SAD su odobrile više milijardi dolara vredan paket pomoći u inostranstvu, od kojih je preko 8 milijardi dolara namenjeno Tajvanu za „suprotstavljanje komunističkoj Kini i obezbeđivanje snažnog odvraćanja u regionu“.