EU istražuje Poljsku zbog zakona o „ruskom uticaju“

EU istražuje Poljsku zbog zakona o „ruskom uticaju“

Evropska komisija preduzela je sudski postupak protiv Poljske zbog novog zakona koji dozvoljava neizabranoj komisiji da zabrani zvaničnicima da obavljaju funkcije ako budu proglašeni krivim za delovanje pod „ruskim uticajem“.

Komisija se „složila da pokrene postupak za kršenje prava slanjem zvaničnog obaveštenja u vezi sa novim zakonom o državnom komitetu za ispitivanje ruskog uticaja“, rekao je izvršni potpredsednik Evropske komisije Valdis Dombrovskis na konferenciji za novinare u sredu.

Slanje zvaničnog pisma je prvi korak u pravnom procesu koji bi mogao da završi na Evropskom sudu pravde (ECJ) ako se zahtevi komisije ne ispune. Evropski sud pravde ima ovlašćenje da izriče dnevne novčane kazne državama članicama, a ranije je to činio i Poljskoj zbog ograničenja nezavisnosti pravosuđa Varšave.

U pitanju je zakon o „ruskom uticaju“ prošle nedelje potpisao predsednik Andžej Duda. To omogućava parlamentu zemlje da imenuje devetočlanu komisiju koja će istražiti navodni uticaj Rusije na zemlju između 2007. i 2022. godine, „naročito u energetskom sektoru“, rekao je prošlog meseca poljski premijer Mateuš Moravjecki.

Političari i poslovni lideri koji su proglašeni krivim za delovanje na „uštrb interesa“ Poljske mogu biti kažnjeni ili zabraniti obavljanje javnih funkcija na period od deset godina.

Protivnici vladajuće stranke PiS tvrde da je zakon napravljen da bi se uklonio opozicioni lider i bivši premijer Donald Tusk iz politike. Tusk je bio premijer od 2007. do 2014. godine, i iako je zagovarao udaljavanje od ruske energije širom Evrope, potpisao je gasni sporazum sa Moskvom 2010. godine.

„Kukavice u parlamentu glasale su za komisiju koja će eliminisati svog najopasnijeg neprijatelja“, rekao je Tusk nakon što je zakon prošlog meseca za dlaku prošao u parlamentu kojim dominira PiS.

S obzirom da su izbori zakazani za kasnije ove godine, PiS je trenutno najveća stranka, a Tuskova Građanska koalicija zaostaje u anketama jednocifreno i sve više raste. Kada se uključe opozicione stranke koje su se obavezale da će raditi sa Tuskovom frakcijom, PiS gubi.

Vašington se pridružio Briselu u kritici zakona. „Vlada SAD zabrinuta je što je poljska vlada usvojila novi zakon koji bi mogao biti zloupotrebljen za mešanje u slobodne i poštene izbore u Poljskoj“, saopštio je prošle nedelje američki Stejt department. „Pozivamo vladu Poljske da osigura da ovaj zakon ne sprečava mogućnost birača da glasaju za kandidata po svom izboru.