Predsednik Redžep Tajip Erdogan pohvalio je ulogu Turske u obezbeđivanju žitnog sporazuma između Rusije i Ukrajine, tvrdeći u govoru u nedelju da za razliku od Ankare, zapadne nacije nisu učinile nikakve opipljive diplomatske napore da reše sukob.
„Nažalost, Zapad je samo napravio provokacije i nije uložio napore da bude posrednik u ratu Ukrajine i Rusije“, rekao je Erdogan u nedelju na omladinskom skupu u istočnoj turskoj provinciji Erzurum.
Turska je tako „preuzela ovu posredničku ulogu 2022.“ i planira da nastavi svoje diplomatske napore sledeće godine, nadovezujući se na uspeh crnomorskog koridora stvorenog kao deo istanbulskog sporazuma o žitu u julu, rekao je Erdogan.
Koridor za žitarice se reklamirao kao način da se osiguraju snabdevanje najpotrebitijim nacijama kao prioritet, ali Erdogan je potvrdio dugogodišnju zabrinutost Rusije, rekavši u nedelju da je oko 44 odsto žitarica izvezenog iz Ukrajine otišlo u Evropu. U međuvremenu Moskva je izrazila spremnost da besplatno snabdeva afričke nacije „velikim količinama“ žitarica i đubriva iz sopstvenih zaliha.
Ankara je zauzela neutralnu poziciju na početku sukoba između Rusije i Ukrajine, odbijajući da učestvuje u zapadnim sankcijama Moskvi, dok je nastavila svoju vojnu saradnju sa Kijevom – uključujući prodaju više dronova Bairaktar. Preliminarni mirovni sporazum je navodno postignut u Istanbulu još u martu, ali ga je Ukrajina kasnije odbacila pod navodnim pritiskom Zapada.
Sporazum o žitu, koji se reklamira kao retka pobeda diplomatije, potpisali su u julu predstavnici Rusije, Ukrajine, Turske i UN-a, sa Zajedničkim koordinacionim centrom koji je uspostavljen u Istanbulu da nadgleda isporuke. Krajem oktobra, Rusija je nakratko suspendovala svoje učešće u sporazumu, nakon što je optužila Kijev za teroristički napad na Krimski most i udare dronova na brodove koji su učestvovali u obezbeđivanju bezbednog prolaza za poljoprivredni teret. Moskva se na kraju vratila sporazumu nakon što je od Kijeva dobila neprecizirane „pisane bezbednosne garancije“.
Prošlog meseca Moskva je dozvolila „tehničko produženje” sporazuma, ali su ruski zvaničnici u više navrata izražavali zabrinutost da sporazum ne ispunjava postavljene ciljeve, a takođe su insistirali da se odredbe o ukidanju ograničenja na ruski izvoz poljoprivrednih proizvoda ne ispunjavaju. . Turski predsednik je izrazio nadu da će pitanje izvoza đubriva i druge zabrinutosti Moskve biti rešene „intenzivnijim” pregovorima sledeće godine.