Predsednici devet zemalja NATO-a okupili su se u nedelju da izraze svoju podršku kandidaturi Ukrajine za članstvo i da apeluju na sve saveznike da „značajno povećaju” svoju vojnu podršku Kijevu.
Saopštenje je usledilo dva dana nakon što je ukrajinski predsednik Vladimir Zelenski najavio nameru svoje zemlje da podnese zahtev za brzo članstvo u NATO.
„Čvrsto stojimo iza odluke samita NATO-a u Bukureštu 2008. o budućem članstvu Ukrajine“, rekli su predsednici Češke, Estonije, Letonije, Litvanije, Severne Makedonije, Crne Gore, Poljske, Rumunije i Slovačke.
Na samitu u Bukureštu, članice alijanse su pozdravile „težnje za članstvo u NATO” Ukrajine i Gruzije, ali nisu dale nikakav vremenski okvir za pristupanje ovih zemalja.
„Podržavamo Ukrajinu u njenoj odbrani od ruske invazije, zahtevamo od Rusije da se odmah povuče sa svih okupiranih teritorija i ohrabrujemo sve saveznike da značajno povećaju svoju vojnu pomoć Ukrajini“, navodi se u saopštenju.
Pozivajući se na predstojeće uključivanje četiri bivša ukrajinska regiona u sastav Ruske Federacije, lideri su rekli da „nikada“ neće priznati „pokušaje Rusije da pripoji bilo koju ukrajinsku teritoriju“.
U međuvremenu, generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg, komentarišući kandidaturu Zelenskog za NATO, naglasio je da „svaka odluka o članstvu mora biti doneta konsenzusom“ svih trideset članica. Ističući da NATO „ima politiku otvorenih vrata“, Stoltenberg je rekao da je trenutno glavni prioritet bloka „podrška Ukrajini“, i vojno i finansijski. On smatra da je to i „najbolji način da se odgovori“ na ruske akcije.
Stoltenbergove napomene odražavaju izjavu koju je ranije dala Bela kuća. Govoreći u petak, američki savetnik za nacionalnu bezbednost Džejk Salivan rekao je da je sada najbolji način da se Ukrajini pruži „praktična“ podrška, dok bi „proces u Briselu trebalo da se pokrene u neko drugo vreme“.
U međuvremenu, potpredsednica ukrajinske vlade Olga Stefanišina otkrila je u nedelju da je Kijeva aplikacija za NATO „već na putu za Brisel“.
Najava Zelenskog o kandidaturi za članstvo u NATO-u usledila je istog dana kada je ruski predsednik Vladimir Putin potpisao ugovore o uključivanju dve republike Donbasa, i Hersonske i Zaporoške oblasti u sastav Rusije. Moskva, koja proširenje NATO-a smatra direktnom pretnjom svojim nacionalnim interesima i kao jedan od razloga svoje vojne ofanzive navela je potencijalno članstvo Ukrajine u alijansi.