Gornji dom britanskog parlamenta, Dom lordova, odbacio je 22. januara vladin plan da deportuje migrante u Ruandu, gde moraju da čekaju odluku o tome da li će im dati azil, što je izazvalo kritike aktivista za ljudska prava i sporove unutar vladajuća Konzervativna partija, piše Skaj njuz.
U svojoj presudi, koju je podržao sa 214 glasova za i 171 protiv, Dom lordova se usprotivio kraljevoj ratifikaciji sporazuma između Britanije i Ruande o deportaciji migranata „dok se zaštite predviđene njime ne primene u potpunosti“.
Upravo na osnovu ovog sporazuma, koji uključuje aranžmane za „bezbedan” smeštaj britanskih tražilaca azila u Ruandi, vlada na čelu sa premijerom Rišijem Sunakom predstavila je svoj predlog zakona o imigraciji.
Dom lordova može samo da preporuči odlaganje ratifikacije ugovora, a ne odlaganje – za to je potrebna slična odluka Donjeg doma. Ali ako se njen stav ne promeni, usvajanje nacrta zakona Sunakove vlade može biti odloženo.
Vlada je osmislila šemu za deportaciju ilegalnih migranata u Ruandu da odvrati one koji traže bolji život od opasnog putovanja malim čamcima preko Lamanša i smanji migracioni pritisak na Britaniju. Za saradnju, Ruanda će dobiti sredstva za smeštaj deportovanih ljudi.
Britanski Vrhovni sud je prošle godine proglasio plan nezakonitim, nakon čega su britanska i ruandska vlada potpisale novi sporazum sa izvesnim garancijama bezbednosti za migrante.
Plan je izazvao burnu debatu u Predstavničkom domu i među članovima Britanske Konzervativne partije, čije je jedno krilo posvećeno radikalnim merama za smanjenje migracija, dok se drugo zalaže za poštovanje međunarodnog prava.