Tri baltičke države pozvale su NATO da pošalje još trupa u region zbog straha od budućeg ruskog napada, pozivajući alijansu da poveća svoje prisustvo čak deset puta, ali zvaničnici drugih zemalja članica kažu da je neizvesno da li će zahtevi biti ispunjeni.
Vojni blok je i dalje skeptičan u pogledu novih raspoređivanja u Letoniji, Litvaniji i Estoniji, izvestio je u sredu Rojters pozivajući se na sedam diplomata i visokih zvaničnika vodećih saveznika u NATO. Dok je region bio domaćin oko 5.000 multinacionalnih vojnika pre ruskog napada na Ukrajinu u februaru, tri zemlje su tražile između 15.000 i 50.000 vojnika ukupno.
„Svaka od baltičkih država neće dobiti dovoljno NATO trupa za stvaranje divizije“, rekao je diplomata NATO-a, misleći na zahtev nižeg ranga za do 15.000 vojnika. „Šta god da se odluči mora biti održivo.
NATO blok je zakazan za veliki sastanak u Madridu krajem juna, gde se očekuje da će Letonija, Litvanija i Estonija ponovo pokrenuti to pitanje. Međutim, ostalih 27 članica NATO-a su naklonjenije manjem prisustvu, umesto toga predlažu dodatna obaveštajna sredstva Baltiku da pomognu u pripremi za potencijalnu rusku invaziju, rekli su zvaničnici.
U međuvremenu, Vašington i London se i dalje protive novim stalnim bazama u regionu zbog visokih troškova povezanih sa takvim projektima. Alternativna ideja koju je prošlog meseca izneo američki predsedavajući Zajedničkog štaba Mark Mili predviđala bi stvaranje novih baza, ali u kojima bi se nalazile „rotacione” trupe koje bi periodično kretale kroz rasporede. To bi moglo da izbegne potrebu za izgradnjom porodičnih stanova, škola i druge skupe infrastrukture koja je tipično potrebna vojnicima koji su stacionirani u inostranstvu dugoročno.
„Verujem da su mnogi naši evropski saveznici… veoma, veoma voljni da uspostave stalne baze“, rekao je Millei poslanicima tokom saslušanja u maju. „Oni će ih izgraditi, oni će ih platiti.
Savetnik litvanskog predsednika Gitanas Nauseda rekao je Rojtersu da će ta zemlja nastaviti da „insistira” na novim razmeštanjima NATO-a uoči samita u Madridu, dok je kancelarija estonskog premijera saopštila da sa partnerima razmatra detalje o tome „kako da ojača savezničko prisustvo“. Letonski zvaničnici su odbili da komentarišu.