Bajdenova administracija rekla je ključnim poslanicima da šalje novi paket od više od milijardu dolara u oružju i municiji u Izrael, izjavila su u utorak tri savetnika u Kongresu.
To je prva isporuka oružja Izraelu koju je objavila administracija pošto je ovog meseca obustavila još jedan transfer oružja — koji se sastoji od 3.500 bombi. Administracija je saopštila da je pauzirala taj raniji transfer kako bi sprečila Izrael da koristi bombe u svojoj rastućoj ofanzivi na prenaseljeni grad Rafa na jugu Gaze.
Bela kuća se našla na udaru kritika sa obe strane političkog spektra u SAD zbog vojne podrške Izraelu sada već sedmomesečnom ratu protiv Hamasa u Gazi. Neki od kolega demokrata predsednika Džoa Bajdena naterali su ga da ograniči prenos ofanzivnog oružja u Izrael kako bi izvršio pritisak na saveznika SAD da učini više na zaštiti palestinskih civila. Mnogi republikanci osuđuju svako smanjenje vojne podrške Izraelu.
Paket koji se šalje uključuje oko 700 miliona dolara za tenkovsku municiju, 500 miliona dolara za taktička vozila i 60 miliona dolara za minobacačke metke, rekli su saradnici u Kongresu. Oni su pod uslovom anonimnosti razgovarali o transferu oružja koji još nije javno objavljen.
Nije bilo neposrednih naznaka kada će oružje biti poslato. Nije jasno da li je ova pošiljka deo dugo odlaganog paketa strane pomoći koji je Kongres usvojio, a Bajden potpisao prošlog meseca, tranša od postojeće prodaje oružja ili nova prodaja.
Vall Street Journal je prvi objavio planove za premeštanje paketa.
Republikanci u Predstavničkom domu planirali su ove nedelje da unaprede nacrt zakona kojim bi se naložila isporuka ofanzivnog oružja za Izrael. Nakon Bajdenovog poteza da stavi pauzu na isporuke bombi prošle nedelje, republikanci su bili brzi u svojoj osudi, tvrdeći da to predstavlja napuštanje najbližeg saveznika SAD na Bliskom istoku.
Bela kuća je u utorak saopštila da će Bajden staviti veto na zakon ako bude usvojen u Kongresu. Predlog zakona takođe nema praktično nikakve šanse u Senatu koji kontrolišu demokrate. Ali demokrate u Predstavničkom domu donekle su podeljene po tom pitanju, a otprilike dve desetine potpisalo je pismo Bajdenskoj administraciji u kojem se kaže da su „duboko zabrinuti zbog poruke“ poslate pauziranjem isporuke bombe.
Jedan od potpisnika pisma, njujorški predstavnik Riči Tores, rekao je da će verovatno glasati za zakon, uprkos protivljenju Bele kuće.
„Imam opšte pravilo da podržavam pro-izraelsko zakonodavstvo, osim ako ono ne uključuje otrovnu pilulu – poput rezova u unutrašnjoj politici“, rekao je on.
Pored pisane pretnje vetom, Bela kuća je bila u kontaktu sa raznim zakonodavcima i kongresnim pomoćnicima u vezi sa zakonodavstvom, prema zvaničniku administracije.
„Snažno se protivimo pokušajima da se ograniči predsednikova sposobnost da rasporedi američku bezbednosnu pomoć u skladu sa ciljevima američke spoljne politike i nacionalne bezbednosti“, rekla je ove nedelje sekretar za štampu Bele kuće Karin Žan Pjer, dodajući da administracija planira da potroši „do poslednjeg cent” koje je prisvojio Kongres u dodatnom paketu za nacionalnu bezbednost koji je Bajden potpisao prošlog meseca.