Makron: Američki zakon o smanjenju inflacije „superagresivan“

Makron: Američki zakon o smanjenju inflacije „superagresivan“

VAŠINGTON – Francuski predsednik Emanuel Makron obratio se u sredu američkim poslanicima iz obe političke stranke i odbio nove američke subvencije koje uznemiravaju evropske lidere, rekao je učesnik sastanka iza zatvorenih vrata, prenosi Rojters.

Makron je u utorak doputovao u Vašington u svoju drugu državnu posetu Sjedinjenim Državama otkako je preuzeo dužnost 2017. godine, uoči koje su francuski zvaničnici rekli da će se suočiti sa predsednikom Džoom Bajdenom zbog subvencija sadržanih u Zakonu o smanjenju inflacije (IRA).

Na sastanku sa američkim zakonodavcima u Kongresnoj biblioteci, Makron je rekao da je taj čin „superagresivan“ prema evropskim kompanijama, rekao je jedan učesnik Rojtersu. Učesnik je zatražio anonimnost da bi razgovarao o privatnom delu sastanka.

Makronova kancelarija je odbila da potvrdi komentar, koji je prva prenela agencija Frans pres.

Evropski lideri žalili su se na zakonski paket, koji je Bajden potpisao u avgustu, a koji nudi ogromne subvencije za proizvode proizvedene u SAD, za koje kažu da nepravedno stavlja u nepovoljniji položaj neameričke kompanije i da bi bio ozbiljan udarac njihovim ekonomijama dok se Evropa suočava sa posledicama februarska invazija Rusije na Ukrajinu.

Sekretar za štampu Bijele kuće Karine Jean-Pierre rekla je da zakon „predstavlja značajne mogućnosti za evropske firme, kao i koristi za energetsku sigurnost EU“, upitana o evropskim zabrinutostima.

IRA ima odredbe koje će doprineti rastu sektora čiste energije na globalnom nivou, dodala je ona.

U uvodnim napomenama u Kongresnoj biblioteci sa prisutnim novinarima, Makron je rekao da Francuska i Sjedinjene Države treba da udruže snage u reformi Međunarodnog monetarnog fonda i Svetske banke kako bi njihova sredstva mogla da budu usmerena u zemlje pogođene klimatskim promenama.

Nakon što su republikanci osvojili Predstavnički dom na ovomesečnim izborima na sredini mandata, Makronovi napori da dopre do obe stranke bili su priznanje koje mora da gleda dalje od Bajdena, demokrate, kako bi unapredio saradnju sa Vašingtonom, rekao je francuski zvaničnik.

Ranije je Makron sa potpredsednicom Kamalom Haris posetio sedište NASA-e i rekao da je američko-francuska saradnja važna za suzbijanje rizika od sukoba u svemiru. Njih dvojica su na sastanku u Parizu pre godinu dana najavili novu američko-francusku saradnju u oblasti svemira.

Makron je rekao da svemir predstavlja „novo mesto sukoba“ i da je važno da Francuska i Sjedinjene Države rade zajedno na postavljanju pravila i normi jer dele posvećenost nauci, kao i demokratskim vrednostima.

„Imamo lude igrače i u svemiru, i tamo imamo odmetničke države i imamo nove hibridne napade“, rekao je Makron govoreći na engleskom.

Francuska se pridružila Sjedinjenim Državama i nekoliko drugih zemalja u isključivanju destruktivnog testiranja protivsatelitskih raketa direktnog uspona nakon što je Rusija prošle godine pogodila jedan od svojih satelita u orbiti, stvarajući krhotine i izazivajući prezir od strane Sjedinjenih Država i njihovih saveznika.

Sjedinjene Države, koje su poslednji put demonstrirali takvu raketu 2008. godine, prvi put su objavile zabranu testiranja u aprilu.

Makronova poseta je usledila kada su se ministri NATO-a sastali u Bukureštu i obećali dodatnu pomoć Ukrajini kako bi se pomogla protiv ruskih napada na energetsku infrastrukturu kao zimskih ugriza.

Alijansa, čiji su osnivači Sjedinjene Države i Francuska, takođe je razgovarala o tome kako da odgovori na izazove koje predstavlja jačanje kineske vojske i njena saradnja sa Rusijom, rekao je američki državni sekretar Entoni Blinken. Makron je u prošlosti govorio da Kina ne bi trebalo da bude fokus za NATO.

Portparol za nacionalnu bezbednost Bele kuće Džon Kirbi rekao je novinarima na brifingu da će Kina biti na vrhu dnevnog reda tokom Makronove posete „zbog globalnog uticaja koji Kina pokušava da odiše i demonstrira i zbog bezbednosnih izazova koje Kina nastavlja da predstavlja, posebno u indo-pacifičkom regionu“.