Poslanik tog pokreta u Skupštini Srbije Radomir Lazović naveo je u saopštenju da donošenje zakona „ne sme da bude igra mačke i miša“, već da mora da bude deo stručne rasprave.
„Ovo je već drugi put da se ovaj predlog zakona povlači iz procedure i to nam govori da će nam se on kao bumerang ponovo vratiti, možda malo umiveniji. Možda će u trećem pokušaju uspeti bolje da sakriju ogromnu želja za kontrolom građana i zato moramo biti na oprezu i čuvati uvek slobodu ljudi“, kazao je Lazović.
On se zahvalio svim stručnjacima, aktivistima i organizacijama civilnog društva koje su u prethodnom periodu javno govorile o štetnosti zakona o policiji i pomogle da građani razumeju da se radi o „lošem rešenju“.
Kopredsednica stranke Zajedno Biljana Stojković je ocenila kao pobedu to što je Vlada Srbije povukla iz procedure Nacrt zakona o unutrašnjim poslovima.
Ona je rekla novinarima i da će Zajedno, sa građanima, nastaviti da prati aktivnosti oko tog pravnog akta, i da, kako je kazala, neće dozvoliti da Srbija bude policijska država.
Podsetila je na niz aktivnosti predstavnika te stranke u vezi Nacrta zakona o unutrašnjim poslovima i da su se odredbama tog pravnog akta protivio i deo drugih opozicionih stranaka.
„Povlačenje iz procedure tog nacrta je pobeda koja nas neće uljuljkati i bićemo na oprezu i pratićemo šta će se dalje dešavati“, rekla je ona.
Prema njenim rečima, uz taj nacrt zakona, postoje i drugi sporni pravni akti poput Izmena i dopouna Zakona o nacionalnom DNK registru.
Vlada Srbije saopštila je ranije danas da je zakon povučen iz procedure i da će se na njemu raditi kroz široke konsultacije sa ciljem da se razjasne sve nedoumice u javnosti i da svako razume intenciju zakona koji je od „posebne važnosti za bezbednost svih građana Srbije“.