Potpredsednik Stranke slobode i pravde Dušan Nikezić izjavio je da danas imamo situaciju da su u Sloveniji životne namirnice 7 posto jeftinije nego u Srbiji, dok su plate u toj zemlji duplo veće nego kod nas.
„Hrana je i u martu poskupela dodatnih 2 posto, a u poslednjih godinu dana zvanično 27. Zakup stanova je poskupeo 32 odsto, struja 19, gas 20, a ogrev više od 41 posto. Posebno zabrinjava što, usled povećanja cena energenata i komunalija, inflacija u Srbiji i dalje raste i sada je dostigla 16,2 odsto, dok je, recimo, u SAD i evro zoni u padu već nekoliko meseci, pa je sada na nivou od 5, odnosno 6,9 posto“, izjavio je Nikezić na tribini „Srbija u EU 2030“ u Topoli.
„To je samo još jedan pokazatelj koliko bolje se živi u EU. A ova vlast, umesto da ubrzava evropske integracije, potpisuje Memorandum o slobodnoj trgovini sa Kinom, kojim će staviti katanac na srpsku privredu“, dodao je još on.
Nikezić je dodao da takav Sporazum sa Kinom nemaju ni najrazvijenije svetske ekonomije poput EU, SAD ili Rusije.
„Potpuno je suludo da ga potpiše Srbija, koja Kini može da ponudi samo jeftine sirovine, dok kineske firme preko noći mogu da zatrpaju naše tržište i potpuno uguše domaću proizvodnju. Moramo biti svesni da u Kinu ni danas ne izvozi srpska privreda, već kineski vlasnik RTB Bor-a, i to preko milijardu evra vrednu rudu i koncentrat bakra, dok iz Kine uvozimo neverovatnih 4,7 milijardi evra telekomunikacione, računarske, medicinske, vojne i druge opreme“, rekao je potpredsednik Stranke slobode i pravde.
On je istakao da je ova vlast „Kinezima već poklonila najveće srpske industrijske komplekse i najvrednije rudno bogatstvo, kineskim građevinskim firmama bez tendera daje praktično sve velike infrastrukturne projekte, a ovakvim Sporazumom se kineskim kompanijama daje na tacni i kompletno srpsko tržište“.
„Zato Stranka slobode i pravde zahteva da se obustave pregovori oko štetnog Sporazuma sa Kinom i preduzmu mere koje su u interesu Srbije i srpske privrede: ograniči izvoz ruda, poveća rudna renta, oporezuje ekstraprofit od njihove prekomerne ekspolatacije i uvede obaveza prerade rude u Srbiji, kako bi oživeli našu metaloprerađivačku industriju“, zaključio je Nikezić.