Ministar kulture u ostavci Nikola Selaković izjavio je da Izdavači ne bi bojkotovali Konkurs za otkup knjiga da studenti nisi imali četvrti zahtev.
Svi članovi Udruženja profesionalnih izdavača Srbije, deo Udruženja izdavača i knjižara Srbije, kao i deo nezavisnih izdavača, odlučili su da bojkotuju Konkurs za otkup knjiga za javne biblioteke, koji je nedavno raspisalo Ministarstvo kulture.
Bio je to još jedan poziv izdavača Ministarstvu da sagleda i razmotri njihove argumente ne bi li se našlo zajedničko rešenje, i da im o svemu odgovori.
Ministar u tehničkoj Vladi Nikola Selaković im je odgovorilo, ali ne direktno, nego putem „Večernjih novosti“, navodi nedeljnik Vreme.
Prvi razlog zbog kog su se izdavači odlučili na bojkot, ignorisanje njihovih predloga, ministar nije komentarisao.
Najviše pažnje je posvetio ćirilici, odnosno negativnoj reakciji na odluku Ministarstva da ubuduće za javne biblioteke otkupljuje samo knjige objavljene na ćirilici. Izdavači su tu odluku okarakterisali kao restriktivnu.
Selaković je opravdanje za ovu odluku našao u Zakonu o zaštiti srpskog jezika u javnom prostoru i upotrebi ćiriličnog pisma koji su Srbija i Republika Srpska donele 2021. godine.
Ministar je označio i krivca zašto se “sve manje i manje knjiga objavljuje na ćirilici“.
„Jedan od uzroka reakcije izdavača sigurno je taj što se moji prethodnici nisu bavili ovom delatnošću na takav način i što ministarstvo nije poklanjalo pažnju ovoj oblasti“, rekao je on.
Selaković je rako i to da je „svima apsolutno jasno da je pasivnim stavom države ćirilica kao matično pismo srpskog naroda i srpskog jezika potpuno osuđena na propast. A mi smo imali pasivan stav države u prethodne, možemo slobodno reći, tri decenije“.
Zato je, kaže, „Ministarstvo kulture apsolutno najpozvanije ministarstvo da vodi brigu o zaštiti našeg jezika i našeg matičnog pisma“.
Za smanjenje budžeta za otkup, što je jedan od razloga za bojkot izdavača, Selaković krivi studente, odnosno, njihov četvrti zahtev.