Predsednik Nove Demokratske stranke Srbije i jedan od lidera koalicije NADA Miloš Jovanović izjavio je da je ta koalicija pripremila plan opozicionog delovanja za naredni period koji će biti predat predstavnicima koalicije „Srbija protiv nasilja“ (SPN), saopšteno je iz te stranke.
Jovanović je u Jutarnjem programu televizije Nova istakao da nacrt opozicionog delovanja predstavlja dve opcije – šta opozicija da radi ako se izbori u Beogradu ponove, a šta da radi ako se ne ponove.
“U slučaju ponavljanja izbora moramo da vidimo pod kojim uslovima izlazimo. Moramo definisati uslove, što znači prečišćavanje biračkog spiska pred nove izbore, ravnorpavne medije i to postaviti kao minimum za izlazak. Ako ne, šta onda radimo, i mi imamo spreman plan za to i to ćemo predati kolegama iz SPN”, dodao je predsednik Novog DSS.
Jovanović je istako da je Novi DSS stranka koja raste, koja je čvrsta i postojana u svojim stavovima i odlučna da menja vlast SNS-a na svakom nivou.
On je kazao da su predstavnici koalicije NADA održali sastanak sa predstavnicima koalicije „Srbija protiv nasilja“ i da će biti i novih sastanaka.
“Ne želim da proćerdamo energiju kao što je ostatak opozicije učinio 2017. godine na protestima i prošle godine na protestima. Sada se borimo za ravnopravne izborne uslove i izbore ili ako vlast to ne dozvoli onda se pravi atmosfera koja može da dovede 100.000 ljudi na ulicu”, zaključio je Jovanović.
Govoreći o mogućem ponovnom uvođenju vojnog roka, predsednik Novog DSS je kazao da je ta stranka pre više godina pokrenula takvu inicijativu i da je to nešto što će Srbija morati da uradi.
On je podsetio da su i neke druge evropske države, poput Švedske 2017. godine vratile vojni rok.
„To predstavlja jačanje naše odbrambene sposobnosti a značajno je i kao funkcija odvraćanja koja svaka vojska mora da ima. Ako ste slabi i tako vas percepiraju onda je mir ugrožen“, dodao je Jovanović i dodao da je snažna vojska put ka miru.
Lider Novog DSS je, međutim, ocenio da je sada predloženi vojni rok od 100 do 120, koliko bi trajao, prekratak period i da bi optimalno bilo šest meseci za obične jedinice, a 12 za specijalne jedinice.
Jovanović se založio i za izmenu zakona po kome bi i državni fukncioneri i ministri u slučaju opasnosti za državu bili pozivani u vojne jedinice, dok bi ih prema novim zakonskim rešenjima menjali državi sekretari i druga postavljena lica.