„Čini mi se da je važno da kažem i da je ono što od Srbije zahtevaju demonstranti i studenti, isto ono što od Srbije zahteva Evropska komisija“, izjavila je u intervjuu za N1 Slovenija Marta Kos, evropska komesarka za proširenje, koja je i dodala da je zadivljena energijom demonstranata da promene okolnosti kojima nisu zadovoljni. Kako je ocenila, Srbija stagnira i mora da napravi mnogo koraka da bi uopšte mogla da nastavi s pregovorima. EK od Srbije zahteva hitne reforme, pre svega promene u izbornom zakonodavstvu, promene medijskih zakona i postavljanje regulatora elektronskih medija, za šta je, kako kaže, predsednik Srbije Aleksandar Vučić na sastanku dao garancije. Rok za hitne korake je tri do četiri nedelje, istakla je. „Predsedniku Vučiću sam izrazila protest zbog sprovođenja nasilja i zastrašivanja nevladinih organizacija“, dodala je.
Kako se dogodilo to da je evropska komesarka za proširenje Slovenka Marta Kos, četiri dana posle prelomnog protesta u Beogradu, sastanak sa srpskim predsednikom Vučićem opisala kao konstruktivan? To je izazvalo ogorčene reakcije, kako u Srbiji, tako i u Sloveniji. Koji su to istinski interesi Evropske Unije i Komisije u Srbiji? Zbog čega niko u Briselu javno i jasno ne osudi srpski režim, koji već godinama krši demokratska načela, principe vladavine prava i guši medijske slobode? Sada postoji i vrlo velika verovatnoća da je na svom narodu vlast upotrebila i zvučno oružje. Šta je tu evropski? Ili su velike reči o evropskoj budućnosti Srbije samo predstava za javnost? Vučić podršku Brisela uživa i dalje, jer Evropi, uprkos protestima, može da dostavi svoje zalihe litijuma i oružja.
Na pitanje da li zbog objave na X-u oseća odgovornost, i da li iza nje stoji s obzirom na to da kaže da je nije ona napisala već neko iz njenog tima, Marta Kos odgovara da oseća odgovornost prema državi Srbiji koja je kandidat za članstvo.
„Moja odgovornost je da je ponovo dovedemo na evropski put na kom u poslednjih nekoliko meseci stagnira. I uvek ću se zalagati za to da razgovaramo sa političarima, sa onim ljudima koji nešto mogu da urade. Recite mi sa kim u ovom trenutku u Srbiji možemo da razgovaramo, da bismo dosegli reforme, a sve to što takođe zahtevaju demonstranti, studenti i opozicija. To je bila tema mog razgovora sa predsednikom Vučićem. Srbija u ovom trenutku nema Vladu, rekla sam da stagnira, mora da napravi mnogo koraka da bismo uopšte mogli da nastavimo sa pregovorima. Pod te korake spadaju veoma važni medijski zakoni, važni zakoni iz oblasti izbornog zakonodavstva i još mnogo toga. Naravno tema su i, po mom mišljenju, loše mere srpske Vlade prema predstavnicima nevladinih organizacija, odnosno prema nevladinim organizacijama u načelu“, navela je.
Upitana o tvitu koji je izazvao lavinu reakcija, kaže da u njenom kabinetu ima 16 ljudi, da je u pitanju timski rad i da razume da se ljudi ne slažu sa tom objavom. „Ali takođe molim za razumevanje, da ne sudite o mom radu na osnovu 280 slovnih znakova (karaktera). Zadatak na kom radim, i na kom sam radila tokom razgovora sa predsednikom Vučićem, je da omogućim da Srbija sprovede reforme, a koje su neophodne za nastavak pregovora koji već neko vreme stagniraju“, naglašava sagovornica N1.