„Kada pogledate njegovu biografiju, kada pogledate njen prvi deo – tu se nema šta zameriti, to je taj profesionalni deo biografije, i ako bi trebalo da se izabere u novo zvanje na institutu, ima velike šanse da u tom uspe, ali ovde se bira predsednik skupštine. Zato je drugi deo njegove biografije problematičan, ostvario ga je u SNS, koji je uništio svaku insituciju u Srbiji, uključujući i parlament, koji stvara lošu atmosferu u društvu, atmosferu sukobljavanja, gde se opozicija tretira kao neprijatelj države, a ne kao suparnik. Dakle, prema ovome što je do sada uradio ne kvalifikuje ga za dobrog predsednika skupštine. Ali, sa druge strane, da li SNS ima boljeg?! Pa, nema. Među svim tim ljudima koje SNS ima, on se nametnuo kao logično rešenje. Zamislite da umesto njega imate (pefa poslaničke grupe SNS Milenka) Jovanova?! Pa, to bi tek bila katastrofa“, poručuje Lutovac.
Za Jovanova, koji je juče izneo niz uvreda na račun Vladete Jankovića, koji je predsedavao konstitutivnom sednicom skupštine kao najstariji poslanik i opozicije, kaže da on vređa „i ovaj dom, i parlament kao instituciju, pa i samog Orlića“.
„Šef poslaničke grupe koji treba da predstavi svog kandidata priča o koječemu umesto da ga predstavi, sipa uvrede na račun doma kojim njegov kandidat treba da predsedava i zato je to uvreda i za Orlića i za celu instituciju. To je potpuno neprihvatljiv način komunikacije i dalje urušava ugled ove institucije. Sama činjenica da je Jovanov šef poslaničkog kluba najveće poslaničke grupe ukazuje da se nećemo daleko odmaći od dosadašnje prakse – unižavanja parlamenta“, kaže Lutovac.
Njega je za kandidata za potpredsednika predložilo 35 poslanika opozicije, a on ističe da će ako bude izabran pokušati da se izborim za sve suprotno od onog što radi vladajuća koalicija.
Upitan kako ocenjuje stalno ponavljanje iz vladajuće koalicije da je opozicija u parlamentu dobila i više nego što je tražila, što se odnosi na predsednike pet skupštinskih odbora i tri od sedam potpredsedničkih mesta, on navodi da im ništa nije dato, niti su šta tražili.
„To su bile konsultacije ko će u parlamentu učestvovati u radu kog odbora, vladajuća koalicija ima većinu u svim odborima, tako da tih pet odbora koje je dobila opozicija, dobila je samo simbolički, jer će vladajuća koalicija uvek imati priliku da opstruiše“, ocenjuje Lutovac i dodaje da je vladajuća koalicija dobila kao agendu da ostavi sliku drugačijeg parlamenta, „ali karakter ih uvek povuče.