Kina je izrazila podršku naporima Srbije da „očuva svoj suverenitet i teritorijalni integritet“ nakon obnovljenog nasilja između etničkih Srba i mirovnih trupa NATO-a na Kosovu.
Kineska vladajuća Komunistička partija dugo je bila kritičar NATO alijanse, što je delimično proisteklo iz bombardovanja pekinške ambasade u Beogradu tokom vazdušne kampanje 1999. da se okonča brutalni udar Srbije protiv albanskih separatista na Kosovu.
Bombardovanje, u kojem su ubijena tri kineska novinara, Peking je dugo koristio da mobiliše antizapadno raspoloženje. SAD su se izvinile za napad, okrivljujući ga pogrešnim obaveštajnim podacima. Njena diplomatska predstavništva u Pekingu i drugim kineskim gradovima su napadnuta u posledicama, postavljajući veze na negativnu putanju koja je postala sve napetija poslednjih godina.
Kina, zajedno sa Rusijom i Srbijom, ne priznaje nezavisnost Kosova iz 2008. godine, a portparol Ministarstva spoljnih poslova Mao Ning u utorak je za nasilje okrivio nepoštovanje srpskih političkih prava.
„Protivimo se jednostranim akcijama privremenih institucija samouprave Kosova“, rekao je Mao na dnevnom brifingu, misleći na vladu Kosova u Prištini.
Uprkos tome što su Srbi bojkotovali nedavne lokalne izbore i pokušavali da spreče gradonačelnike etničkih Albanaca da preuzmu dužnost, Mao je rekao da Srbima treba dati kontrolu nad opštinama u kojima čine većinu.
Do nasilja je došlo kada su Srbi pokušali da preuzmu kancelarije jedne od opština na severu Kosova u kojoj su albanski gradonačelnici zauzeli svoje funkcije prošle nedelje. Najmanje 30 vojnika iz mirovnih snaga na Kosovu predvođenih NATO-om, KFOR, povređeno je u ponedeljak.
„Pozivamo NATO da iskreno poštuje suverenitet i teritorijalni integritet relevantnih zemalja i zaista čini ono što vodi regionalnom miru“, rekao je Mao.
Očekuje se da će se predsednik Srbije Aleksandar Vučić sastati sa ruskim i kineskim ambasadorom u nastojanju da pokaže da ima podršku za svoju politiku.
Vojna intervencija NATO-a 1999. godine na kraju je primorala Srbiju da se povuče sa teritorije, ali taj spor ostaje žarište sukoba u istočnoj Evropi.
Ruski saveznik Srbija je prošle godine primio isporuku sofisticiranog kineskog protivvazdušnog sistema u prikrivenoj operaciji, usred zabrinutosti Zapada da bi gomilanje naoružanja na Balkanu u vreme rata u Ukrajini moglo da ugrozi krhki mir u regionu.