„Naša platforma bi trebalo da odražava državno jedinstvo i dobije podršku svih političkih aktera. Pregovori o Kosovu i Metohiji moraju biti uvedeni u institucionalni okvir i konačno mora da se zna za šta je ko ovlašćen i šta ko radi u vezi sa Kosovom i Metohijom“, rekao je Jeremić u Mladenovcu, gde je osnovan opštinski odbor Narodne stranke, saopštila je danas ta stranka.
Jeremić je istakao da će poslanici Narodne stranke na toj sednici „podvući crtu na dešavanja u poslednjih deset godina“ i ukazati na direktno kršenje zakona i Ustava Srbije.
„Ukazaćemo da su 2013. godine u Skupštini Srbije usvojili Rezoluciju o Kosovu i Metohiji u kojoj su naveli da sve što se dogovori u Briselu mora da bude ispraćeno usvajanjem ustavnih zakona, kako bi sve bilo uvedeno u ustavni okvir Srbije. Nije, međutim, usvojen ni jedan jedini ustavni zakon, a predali su institucije države na severu, sudstvo, policiju, elektroenergetski sistem i dali su Prištini međunarodni telefonski pozivni broj“, dodao je Jeremić.
Predsednik Narodne stranke je ukazao da se država nedavno zadužila 370 miliona evra „za pokrivanje rupa u budžetu“, i dodao da se „nigde u svetu vlade u tehničkom mandatu ne zadužuju u inostranstvu“.
„To pokazuje kuda ide ekonomija Srbije, i to dok ekonomska kriza još nije dostigla punu snagu. Kakve crne rupe u budžetu, danas je tek kraj avgusta, ima još četiri meseca do kraja godine, a oni pokrivaju rupe“, rekao je Jeremić.
On je istakao i da je „policija pre 1. septembra potrošila budžet za celu 2022. godinu“.
„Ponudićemo predlog za sistemsko rešavanje proizvodnje hrane. Izdvajanje za poljoprivredu u naredne tri godine mora dostići 10 odsto državnog budžeta, a sada je tek četiri odsto, dok je prosek u EU blizu 30 odsto“, dodao je Jeremić.
On je rekao da će poslanici Narodne stranke predložiti da se u budžetu ustanovi posebna budžetska stavka u naredne tri godine kako bi se uložilo 100 milijardi dinara za sistemska rešenja u poljoprivredi, uključujući i navodnjavanje.
„U Albaniji se ovog trenutka navodnjava pet puta veća površina zemlje nego u Srbiji, a Srbija ima tri puta više obradivog zemljišta od Albanije. Ne govorim o Holandiji ili Italiji, nego o Albaniji. To je razlog da se duboko zamislimo i da predložimo sistemske mere“, zaključio je Jeremić.