Predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić napala je dvojicu austrijskih socijaldemokratskih političara – parlamentarace EU Andreasa Šidera i saveznog savetnika Stefana Šenaha, ne samo na Tviteru, već i u jutarnjem programu provladinog TV Pink, ocenjujući njihove postupke nakon izbora „nepristojnim“, piše austrijski Standard.
Brnabić je optužila dvojicu izbornih posmatrača da se navodno ne pridržavaju kodeksa ponašanja. Iako i jedni i drugi nisu konstatovali nepravilnosti u svojim zapisnicima sa poseta biračkim mestima tokom izbornog dana u Srbiji, 17. decembra, ipak su kritikovali izbore, dodaje se u tekstu.
Kako piše list, „izborna posmatračka misija OEBS-a i Evropskog parlamenta utvrdila je zloupotrebu javnih resursa, nedostatak razdvajanja zvaničnih funkcija i aktivnosti kampanje, kao i zastrašivanje i pritisak na birače, uključujući slučajeve kupovine glasova“.
O manipulaciji informacijama i „kulturi prevremenih izbora“, „koja je smanjila poverenje javnosti u demokratski proces i institucije koje njime upravljaju, takođe su raspravljali posmatrači, ali i o diskreditovanju protivnika. Posebnu kritiku izazvala je činjenica da su u nedelju na glasanje u Beograd došli ljudi iz susedne Bosne i Hercegovine, iako ne žive u glavnom gradu Srbije.
Ali i pored obimnih i brojnih kritika, Brnabićeva je sada izdvojila Šidera i Šenaha i pokušala da okleveta dvojicu političara. Optužila ih je da su razgovarali sa medijima „Junajted grupe“, u čijem sastavu je N1 koji je jedan od retkih nezavisnih i kritičnih medija u Srbiji, prenosi Standard.
Prema pisanju tog lista, Brnabić je kritikovala Šidera zbog susreta sa srpskim opozicionim političarem Draganom Đilasom u Beču. Navodi se, međutim, da se Šider sastao i sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem u Srbiji pre izbora, što Brnabić nije pominjala.
„Mislim da je važno naglasiti da ni Šenah ni Šider nikada u svojim političkim karijerama nisu rekli nijednu lepu reč o Srbiji“, optužila je Brnabić njih dvojicu da imaju „pristrasnost“ prema Srbiji i Srbima.
Taktika optuživanja vladinih kritičara za rasizam je stara. To je već korišćeno 1990-ih za diskreditaciju kritičara. Za njih se nikada nije radilo o zemlji Srbiji ili o Srbima, već samo o srpskoj vlasti. Međutim, režim pokušava da pomeša ova dva pitanja.
„Režim u Beogradu na masovnu evropsku i međunarodnu kritiku reaguje klevetama i ličnim napadima“, rekao je Šider o napadima Brnabić.
„Ovo pokazuje da smo pogodili tačku. Očigledno Vučić i oni oko njega postaju nervozni“, dodao je Šider za Standard.
„EU ne sme da gleda na drugu stranu kada se krši vladavina prava. Potrebna je nezavisna istraga o navodima o manipulaciji“, istakao je on.
Austrijski političari nisu bili jedini na meti. Kako piše Standard, provladini mediji optužili su „Dojče vele“ i nemačku politiku za mešanje u Srbiji.
Posle izbora održane su demonstracije ispred sedišta izborne komisije u Beogradu. Demonstranti su pozvali da se lokalni izbori u Beogradu ponište, jer sumnjaju na manipulaciju. Srpski provladini mediji su naknadno tvrdili – kao što Kremlj često čini – da se iz inostranstva priprema scenario Majdana. Srbija bi trebalo da bude destabilizovana, piše bečki list.
„Mogao je da glasa ko je hteo i po više puta“: Vreme otkriva slučaj u selu Svirce Izbori 2023 pre nekoliko minuta 0 Izbori 2023 pre nekoliko minuta 0 Bilčik ponovo o izborima u Srbiji: Zabrinutost zbog broja pritužbi i nepravilnosti Izbori 2023 pre 10 min 0 Izbori 2023 pre 10 min 0 Premijerka vs. međunarodni posmatrači: Prvo ih hvali, a kad stigne kritika – okrene ploču Izbori 2023 pre 22 min 0 Izbori 2023 pre 22 min 0
„Večernje novosti” su pisale da je Nemačka umešala prste u protest. „Interesovanje zapadnih službi za izbore u Srbiji nije se smanjilo ni nakon zatvaranja birališta, a posebno su Nemci bili aktivni u podsticanju protesta prozapadne opozicije“, navodi list. „Prema saznanjima Novosti, upravo njihovi obaveštajci svojim pipcima podgrevaju nasilje koje se sprovodi ispred sedišta Republičke izborne komisije, a sve pod izgovorom navodne krađe“, dodaje se.
Reč je o „hibridnom operativnom i propagandnom ratu za preuređenje političke panorame tako da u Beogradu dođe na vlast opcija koja bi sprovodila interese zapadnih centara moći“, navodi list.
Nemački medij Dojče vele odbacio je navode da su oni bili umešani u aktuelne antivladine proteste. „DW ne zastupa politički stav u Srbiji i stoga zauzima neutralan stav o postizbornim protestima“, navodi se u saopštenju.
Vučić je najavio da će napisati pismo o „mešanju“ važne zemlje EU u unutrašnje odnose i izborni proces u Srbiji. Vučićev gnev možda ima veze sa činjenicom da je nemačko Ministarstvo spoljnih poslova posle izbora saopštilo da bi neregularnosti poput onih na srpskim izborima bile „neprihvatljive“ za zemlju kandidata za članstvo u EU.
Nezavisna izborna posmatračka misija CRTA saopštila je da postoji osnovana sumnja da je na izborima 17. decembra došlo do organizovane migracije birača u tolikoj meri da je to moglo presudno uticati na ishod. To se odnosi na „fantomske glasače“ u Beogradu, ljude koji su glasali u Beogradu, a zapravo ne žive tamo.
„Prijavom fiktivnog prebivališta radi glasanja na lokalnim izborima van svog grada ili opštine krše se zakoni kojima se reguliše prebivalište građana, čime se ugrožavaju principi izborne ravnopravnosti i garantovano pravo građana da biraju svoju lokalnu samoupravu. Sada postoje brojne fotografije i video snimci „organizovanih prevoza birača iz drugih gradova“, saopštila je CRTA.
Organizovani su glasači iz Pančeva, Valjeva, Čačka, Aranđelovca, Smedereva, Vršca, Novog Sada, kao i sa Kosova, iz Bosne i Hercegovine i Hrvatske.
„Utvrđene su značajne promene u biračkom spisku u periodu od godinu dana i identifikovana su biračka mesta u Beogradu koja su najverovatnije destinacije organizovane migracije birača i gde je broj glasova za vladajuću stranku značajno povećan u odnosu na prethodne izbore“.