Dodala je da se vetroparkovi mogu graditi u rejonima istočne Srbije, Braničevskom okrugu i Banatu.
Srbija je, kako je rekla, potpisnica Pariskog klimatskog i energetskog sporazuma i Deklaracije o Zelenoj agendi za Zapadni Balkan i na putu je zelene energetske tranzicije.
Vodeći se time Srbija, prema njenim rečima, preduzima sve potrebne mere kako bi tranzicija ka čistoj energiji bila finansijski i socijalno održiva i pravedna.
Korišćenje pretpristupnih fondova i drugih izvora finansiranja koje obezbedjuje Evropska unija predstavlja, kako je rekla, važan instrument u bržem razvoju energetskog sektora i diverzifikaciji izvora finansiranja investicija u energetici.
Na panelu su, osim ministarke Đedović, učestvovali i zamenica premijera i ministarka infrastrukture i energetike Albanije Belinda Baluku, zamenik premijera Severne Makedonije zadužen za ekonomiju Fatmir Bitići, državni sekretar ministarstva za kapitalne investicije Crne Gore Admir Šehmanović i ministar energetike i rudarstva Republike Srpske Petar Đokić. Na marginama konferencije koju je organizovala ambasada Kraljevine Norveške u Srbiji i BiH, Đedović je razgovarala sa predstavnicima norveških energetskih kompanija „Emergy“ i „Statcraft“.
Kompanija „Emergy“ posluje u Srbiji 12 godina i radi na projektima vetroparkova u Banatu, a državna kompanija „Statcraft“ je najveća evropska kompanija za obnovljive izvore energije.