Ankara nastoji da održi „ravnotežu“ u Crnom moru, rekao je turski ministar odbrane Hulusi Akar, upozoravajući svoje saveznike u NATO-u da ne pojačavaju tenzije u regionu. Ministar je to rekao u intervjuu koji je u ponedeljak objavio list Hurijet.
„Želimo da se ravnoteža ne naruši ovde [u Crnom moru], u okviru principa regionalnog vlasništva i dominacije situacije od strane primorskih zemalja“, naveo je Akar.
Ako se ravnoteža pogorša, verovatnoća da će događaji izmaknuti kontroli je veoma velika. Hajde da ne pretvaramo Crno more u okruženje konkurencije. To je ono što otvoreno govorimo.
Akar je ponovio stav Ankare o prolasku ratnih brodova kroz moreuz u Crnom moru, insistirajući da će se pridržavati Konvencije iz Montrea, koja omogućava Turskoj da reguliše pomorski saobraćaj kroz moreuz tokom rata. Ankara je zatvorila rute za ruske i ukrajinske vojne brodove ubrzo nakon što je sukob između dve zemlje izbio krajem februara.
Dok NATO predvođen SAD-om podržava Ukrajinu u tekućem sukobu, Ankara je pozvala brodove vojnog bloka da se takođe klone Crnog mora dok se neprijateljstva ne završe, primetio je Akar, pozivajući saveznike zemlje da ne pokušavaju u rešenju Turske da sprovede Konvenciju .
„Preporučujemo da ne dolazite sve dok traje rat, ljubazno predlažemo… Ovo kažemo bez potrebe za Konvencijom iz Montrea“, rekao je Akar.
Zvaničnik je takođe izrazio svoje protivljenje ideji uspostavljanja operativne grupe NATO-a u regionu, koju je predložio Vašington prošle godine. Dok ideju o pomorskim snagama podržavaju Rumunija i Bugarska, dve druge crnomorske zemlje koje su članice NATO-a, Ankara se protivi inicijativi, rekao je on.
„Poručujemo Bugarskoj i Rumuniji da deluju uzdržano“, naveo je Akar i dodao da se „stabilnost“ u Crnom moru može održati samo ako sve strane u regionu izbegavaju da provociraju jedna drugu.
„Imamo neke predloge za održavanje stabilnosti Crnog mora: Ne uzbuđujte se, nemojte paničariti. To može izazvati paniku i na drugoj strani“, naglasio je on. „Dezinformacije mogu dovesti do nesporazuma. Poštujmo granice i suverenitet Ukrajine, ali s druge strane ne činimo ništa što se na drugoj strani može shvatiti kao provokacija.
Turska je posmatrala neutralnu poziciju u tekućem sukobu, pokušavajući da održi veze i sa Kijevom i sa Moskvom i nastojeći da postane posrednik u tekućem sukobu. Krajem marta Turska je bila domaćin rusko-ukrajinskih razgovora visokog profila u Istanbulu. Iako su obe strane nagovestile određeni napredak nakon pregovora, pregovori na kraju nisu dali bilo kakav opipljiv rezultat i neprijateljstva se nastavljaju.
Rusija je napala svog suseda nakon neuspeha Ukrajine da primeni uslove sporazuma iz Minska, potpisanih 2014, i konačnog priznanja Donbas republika Donjecka i Luganska od strane Moskve. Protokoli iz Minska uz posredništvo Nemačke i Francuske osmišljeni su da daju otcepljenim regionima poseban status u okviru ukrajinske države.
Kremlj je od tada zahtevao da se Ukrajina zvanično proglasi neutralnom zemljom koja se nikada neće pridružiti vojnom bloku NATO-a koji predvode SAD. Kijev insistira da je ruska ofanziva bila potpuno ničim izazvana i demantovao je tvrdnje da je planirao da silom povrati dve republike.