Nova ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović kaže da škola ne sme biti mesto nasilja i da se moraju preduzeti sve mere na ranoj detekciji problema. Istala je značaj zajedničkog rada nastavnika, roditelja i dece, i najavila maksimalnu podršku prosvetnim radnicima.
Slavica Đukić Dejanović, koja je juče izabrana za ministarku prosvete, rekla je za RTS da je sa osećanjem ogromne odgovornosti preuzela resor, svesna činjenice da je Vlada apsolutno rešena da početak školske godine bude radost za decu, sa dužnim sećanjem i osećanjem pijeteta i dostojanstva za žrtve iz majske tragedije.
Istakla je da se moraju preduzeti sve mere na ranoj detekciji mogućeg nasilja.
„Ono što je jako važno, jeste da škola ne sme biti mesto nasilja. Na tome moramo svi da radimo“, poručila je ministarka.
Uloga pedagoga i psihologa mora, smatra, biti na potpuno drugačijem nivou.
„Psihologa u školi, koja ima 1.500 učenika, da ih imate dvoje, troje, to je apsolutno nedovoljno“, ocenjuje ministarka.
Njih će biti više nego što je bilo, nema dileme, dodaje Đukić Dejanovićeva, ali ističe da su u tom timskom radu i pristupu borbi protiv nasilja podjednako važni i stariji i mlađi drug, komšija, roditelji.
Takođe, dodala je, policajaca će biti daleko više nego što je bilo.
„Oni nemaju klasičan pristup lokalnih policajaca na ulici. Školski policajci su saradnici psihologa, pedagoga, roditelja, dece. Posebno potenciram značaj dece, jer predstavnici vršnjaka, kada su u tim timovima, naravno oni treba da se menjaju, ako to dete na dobar način prezentira probleme svoga druga, mi ćemo napraviti značajne korake napred“, rekla je Đukić Dejanovićeva.
Što se tiče predloga o uvođenju KD vrata i obaveznih testova na narkotike, Đukić Dejanovićeva je rekla da su povremena testiranja i individualni pristup deci potrebni, da su to metode koje se inače u svetu primenjuju, ali da od škole sigurno ne treba napraviti ordinacije gde će se raditi na prevenciji narkomanije.
„Na prevenciji narkomanije treba da se radi u školi kroz edukativne programe. Tu će biti možda bitnije da učenik zaista pripremi određena predavanja i da roditelji i učenici znaju kako pratiti dete. Otkrivanje narkotika je završna faza problema deteta. Nama je cilj da dete prosto ne dođe u kontakt sa narkotikom, odnosno da roditelj i njegov drug, pa i razredni starešina i nastavnik, primete značajno ranije da se menja, da je nešto drugačije“, napominje ministarka.