Sumirajući proteklu nedelju na Fejsbuku , izrazio je zabrinutost zbog dešavanja na KiM, a od obe strane očekuje da se fokusiraju na normalizaciju odnosa.
Novi susret Aleksandra Vučića i Aljbina Kurtija mogao bi da bude 2. maja. Iako zvanične potvrde nema, šef srpske diplomatije najavljuje pojačane diplomatske aktivnosti Beograda do tada.
Jedna je pod znakom pitanja – sutrašnja poseta Strazburu povodom 20. godišnjice od prijema Srbije u tu organizaciju. Odlazak je, kaže Dačić, neizvestan zbog najava da bi dan kasnije mogla da počne procedura za prijem Kosova u Savet Evrope.
“ T o je poniženje i poruka da Kosovo može da radi šta hoće. A ko su te najave tačne, ja svakako neću sutra u S trazbur, jer u Savet Evrope nikada nije primljeno nešto što nije država. I nemoguće je da s jedn e strane imate odbranu teritorijalnog integriteta U krajine, a da sa druge strane neko ruši teritorijalni integritet S rbije“, rekao je šef srpske diplomatije Ivica Dačić.
Prema njegovim rečima, n ašu konstruktivnost neko očigledno smatra za našu slabost, a mi sigurno to nećemo dozvoliti.
U danu kada bi Komitet ministara Saveta Evrope mogao da podrži prijem Kosova, navršava se 10 godina od potpisivanja Briselskog sporazuma. Jednako traje odbijanje Prištine da formira Zajedincu srpskih opština, što bi trebalo da bude jedna od tema sastanka političkih pregovarača u Briselu.
„Ova nedelja u Briselu je za mene bila relativno mirna, što mi je dalo priliku da radim na dokumentima važnim za sprovođenje sporazuma iz dijaloga i da se dublje udubim u aktuelna dešavanja i raspoloženja u regionu. Nažalost, neki od ovih događaja su zabrinjavajući, i očekujemo od strana da se u potpunosti fokusiraju na normalizaciju odnosa,“ kaže s pecijalni izaslanik EU za dijalog Beograda i Prištine Miroslav Lajčak.
Očekivanja od Evropske unije koja posreduje u pregovorima iznosi istoričar Predrag Marković.
„V reme je da EU pokaže odgovornost kada je u pitanju kosovsko pitanje. Z nači u situaciji u kojoj jedna strana ispoštuje sve što je obećala, to je srpska strana, a druga ništa, zaista možemo da se zapitamo koliki je ugled EU koji ugrožava prištinska strana“, rekao je istoričar Predrag Marković.
Pitanje međunarodnoj zajednici postavlja direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiji, pred izbore na Severu pokrajine koje organizuje Priština, kako će zapadni predstavnici da objasne činjenicu da će čisto srpske opštine da vode predstavnici svega dva odsto albanskog stanovništva koji će jedini i glasati.