Brnabić: Tokom mog predsedavanja u Ženevi govorilo se o godišnjici NATO agresije

Brnabić: Tokom mog predsedavanja u Ženevi govorilo se o godišnjici NATO agresije

Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić predsedavala je delom generalne debate Skupštine Interparlamentarne unije u Ženevi čija je tema bila „Parlamentarna diplomatija: izgradnja mostova za mir i razumevanje“. Jačanje parlamentarnih odnosa, ali i ekonomsko povezivanje bile su teme razgovora Ane Brnabić sa predstavnicima Azerbejdžana, Egipta, Kine i Malte.

Na poziv predsednice Skupštine Interparlamentarne unije, Ana Brnabić preuzela je predsedavanje telom koje okuplja predstavnike 180 parlamenata iz celog sveta.

Kako je saopšteno iz kabineta predsednice Skupštine, ukazana joj je čast da predsedava tokom drugog dana generalne debate.

„Zanimljivo je, recimo, da se pogodilo da su u vreme predsedavanja upravo govorili i potpredsednik Svenarodnog kongresa NR Kine, ali i predstavnik Ruske Federacije Kosačev. Kada je upravo Kosačev govorio o 25. godišnjici NATO agresije na Jugoslaviju i šteti koja je načinjena za međunarodni pravni poredak jednostranim proglašenjem nezavisnosti tzv. Republike Kosovo“, navela je Brnabićeva nakon debate.

Prethodno se na marginama zasedanja sastala sa predsednicom azerbejdžanskog parlamenta Sagibom Gafarovom.

„Sa predsednicom azerbejdžanskog parlamenta imala sam jako dobar sastanak“, rekla je predsednica Skupštine Ana Brnabić i dodala da je reč o jako dobrim prijateljima i zemlji na koju možemo uvek da se oslonimo.

Gajimo, kako ističe, dobre odnose na bazi starteškog partnerstva.

Bilo je reči o unapređenju parlamentarne saradnje i da preko radnih tela i odbora bude pokrenuta saradnja u oblasti energetike i ekonomije, dodala je Brnabićeva.

Predsednica Skupštine Ana Brnabić sastala se i sa kolegom iz Egipta Hanafijem Ali DŽebalijem, a sastanak ocenjuje kao jako dobar.

Bilo je reči o paralamentarnoj saradnji i podršci vladama da se završe sporazum o slobodnoj trgovini između dve zemlje.

Brnabićeva ističe i da je Egipat izuzetno važno tržište za izvoz hrane iz Srbije.

Istakla je i da ceni egipatski stav o Kosovu. Naime, iako je Egipat 2013. verbalnom izjavom priznao jednostrano proglašenu nezavisnost Kosova, ubrzo je zauzeo stav da zamrzne sve aktivnosti u odnosima sa Prištinom i da ne glasa za članstvo Prištine u međunarodnim organizacijama.

Predsednica Skupštine dodaje da je juče imala sastanke sa kolegama iz Belgije i Irske – državama sa kojima tek treba raditi na jačanju saradnje i kontakata.

Ekonomske teme bile su dominantne na sastanku sa predsednikom Svetskog ekonomskog foruma Borgeom Brendeom.

„Svetski ekonomski forum je otvorio jedan od centara za četvrtu industrijsku revoluciju u Beogradu, jedini takav centar postoji još u Oslu i to pokazuje koliko je veliko priznanje za Srbiju. Mi imamo zajedničku konferenciju o veštačkoj inteligenciji i biotehnologiji koja se ove godine treći put održava u Beogradu. Razgovarali smo o tome koga sve možemo da pozovemo, ali i o geopolitičkim okolnostima koje će uticati na rast svetske ekonomije i izazovima koji predstoje“, istakla je Brnabićeva.

Navodi da je čula pohvale za srpsku ekonomiju, kao što je danas MMF pomenuo na sastanku sa predsednikom Vučićem , da je reč koja najbolje odražava našu ekonomiju – otpornost.

Prvu posetu na novoj funkciji predsednica parlamenta završila je sastancima sa potpredsednikom Svekineskog narodnog kongresa, inače nekadašnjim ministrom finansija Kine i kolegom sa Malte – države koja predsedava OEBS-om.

Ana Brnabić boravila je u dvodnevnoj poseti Ženevi , gde je učestvovala na 148. Skupštini Interparlamentarne unije koja okuplja predstavnike parlamenata iz čitavog sveta.