Premijerka Srbije Ana Brnabić izjavila je na Ubu da je posalala pismo Kancelariji OEBS za demokratske institucije i ljudska prava (ODIHR) da dođe u misiju da se vidi šta je urađeno, a šta treba uraditi i istakla da je OEBS posle prethodnih izbora rekao da postoje uslovi za demokratske i slobodne izbore.
Ona je novinarima na početku izgradnje regionalne sanitarne deponije „Kalenić“ rekla da je implementirano 79 odsto preporuka ODIHR između dva izborna ciklusa i da se nada da će misija ODIHR ovog meseca posetiti Srbiju.
Upitana o tome što je i opozicija pisala OEBS, Brnabić je rekla da njihovi zahtevi nisu ni slični.
„Mi smo ozbiljni i konkretni, a oni su neozbiljni i pokušavaju da uvuku strani faktor u izazivanje haosa u Srbiji. Oni pokušavaju da instrumentalizuju i OEBS i ODIHR i sve strane ambasade zato što se spremaju za izborni neuspeh, za izbore koje su sami tražili“, istakla je Brnabić.
Premijerka je navela da posle sednice Saveta za rast bruto društvenog proizvoda veruje da će Srbija ostvariti projektovani rast od 2,5 odsto.
„Optimista sam po tom pitanju, ali pesimista po pitanju šta nas čeka u 2024, jer je situacija sve složenija“, rekla je Brnabić i dodala da je 10 evropskih ekonomija doživelo pad.
Kako je rekla, treba se fokusirati na građevinski sektor i turizam.
Brnabić je dodala da inflacija pada brže nego što je očekivano i da će Vlada nastaviti da radi sa Narodnom bankom Srbije na merama za pad inflacije, te da se očekuje da do kraja godine ona bude osam odsto.
Govoreći o odnosima Srbije i SAD, Brnabić je rekla da je najveći izazov u jačanju odnosa bombardovanje Srbije 1999. godine i odvajanje dela teritorije Srbije, dok najveći vetar u leđa odnosima daje dalja prošlost, odnosno savezništva u dva svetska rata i privreda.
„Danas su SAD naš partner broj jedan u razmeni usluga“, rekla je Brnabić i dodala da mladi ljudi svoje usluge izvoze na tržište SAD, te da je razmena u sektoru usluga u 2022. dostigla 1,3 milijarde evra.
Govoreći o izgradnji deponije, ona je ukazala da će otpad biti jedan od važnijih energenata i da će centri za prikupljanje otpada biti važni.
Brnabić je rekla da u Srbiji ne postoji deo u kojem se ne vidi lična neodgovornost za uništavanje prirode, da niču divlje deponije, da su u vodotokovima „od mrtvih životinja do starih šporeta i frižidera“, a da se očekuje da država sve to očisti.
Ona je rekla da Srbija treba da uloži oko šest milijardi evra u prečišćavanje otpadnih voda da bi dostigla evropski standard, a da Srbija sada ima projekte u vrednosti od 3,5 milijardi, dodavši da je za nju licemerno kada vidi aktiviste koji se bore protiv zagađenja vazduha, a puše cigarete.