Bramerc: Pozitivni pomaci u saradnji Srbije, BiH i Crne Gore

Bramerc: Pozitivni pomaci u saradnji Srbije, BiH i Crne Gore

Glavni tužilac Međunarodnog rezidualnog mehanizma za krivične sudove (Mehanizam) Serž Bramerc obavestio je Savet bezbednosti Ujedinjenih nacija o napretku preostalih suđenja i žalbi pred Mehanizmom. Tužilac je istakao i da postoje pozitivni pomaci u saradnji između Bosne i Hercegovine, Crne Gore i Srbije.

Serž Bramerc je najavio da u zavisnosti od daljeg razvoja događaja Tužilaštvo očekuje da će izvođenje dokaza završiti u drugom kvartalu iduće godine, dok je žalbeno ročište u predmetu Stanišić i Simatović zakazano za kraj januara 2023. godine, navodi se u saopštenju Mehanizma.

Kada je u pitanju bivša Jugoslavija, tužilac je istakao da „najznačajnije pitanje ostaje regionalna pravosudna saradnja“, koja je „suštinska jer danas žrtve i počinioci često žive u različitim zemljama“.

Tužilac je istakao i da postoje pozitivni pomaci u saradnji između Bosne i Hercegovine, Crne Gore i Srbije, međutim poručio je da „tužioci u regionu navode da ne dobijaju potrebnu saradnju od Hrvatske u predmetima koji se odnose na osumnjičene Hrvate“.

Bramerc je objasnio da su ga hrvatske vlasti obavestile da je istraga i krivično gonjenje njihovih državljana pitanje nacionalne bezbednosti. Ovaj stav, međutim, rekao je, „pretvara pravdu u političko pitanje, kada bi trebalo da se radi samo o nepristrasnoj sudskoj proceni dokaza i zakona“.

Tužilac je podsetio da je pre pristupanja Evropskoj uniji Hrvatska bila vodeća zemlja u promocijoi pravde i efikasne regionalne pravosudne saradnje.

„Nažalost, više ne igra tu ulogu“, naveo je Bramerc, dodajući da će nastaviti saradnju sa hrvatskim vlastima.

Članove Saveta bezbednosti izvestio je i o „kontinuiranom negiranju ratnih zločina i veličanju osuđenih ratnih zločinaca u zemljama bivše Jugoslavije“.

Prema rečima Bramerca, u svim zemljama visoki politički lideri dovode u pitanje činjenice o počinjenim zločinima, hvale osuđene ratne zločince i stvaraju atmosferu poricanja i veličanja.

„Ovo nisu reči i dela margine, već političkih i kulturnih centara društava u regionu“, rekao je Bramerc i pozvao sve zvaničnike i javne ličnosti u regionu da se ponašaju odgovorno.

Što se tiče nacionalnog krivičnog gonjenja zločina počinjenih tokom genocida nad narodom Tutsi 1994. godine i sukoba u bivšoj Jugoslaviji, tužilac Bramerc je podsetio Savet bezbednosti da još postoje hiljade slučajeva koji treba da se okončaju u nacionalnim sudovima. U

kazao je na to da domaći tužioci i dalje traže ključnu pomoć od Tužilaštva Mehanizma i da će se taj trend nastaviti još nekoliko godina.

Na kraju obraćanja Bramerc je izrazio zahvalnost Tužilaštva na podršci Saveta bezbednosti.