Šef diplomatije EU Žozep Borel izjasnio se o predlogu za rešavanje krize na severu Kosova koji je podneo premijer privremenih prištinskih institucija Aljbin Kurti, i ispostavio mu spisak mera neophodnih za smirivanje situacije na severu Kosova, prenosi Sputnik.
Portparol Evropske komisije objavio je integralni tekst odgovora Žozepa Borelja, visokog predstavnika EU za spoljnu politiku i bezbednost napismo premijera privremenih prištinskih institucija Aljbina Kurtija, kome je nedvosmisleno predočio da će izostanak deeskalacije rezultirati negativnim posledicama o kojima su obaveštene sve države članice EU.
„Ne rešavate neke od ključnih elemenata koji su izazvali krizu, a koji se moraju rešiti da bi se povratio mir na severu Kosova“, ukazao je Borelj, prenosi Tanjug.
On je podsetio Kurtija da se od njega očekuje da primeni elemente za deeskalaciju koji su usaglašeni dogovorom 27 zemalja članica EU i SAD navodeći da jeprvi koraku tom smeru da četiri gradonačelnika u opštinama na severu KiM privremeno obavljaju svoje dužnosti izvan opštinskih zdanja.
Visoki predstavnik EU za spoljnu politiku i bezbednost podsetio je Kurtija da se od njega tražilo da momentalno bez odlaganja obustavi sve policijske operacije u blizini opštinskih zdanja na severu Kosova i da naredi povlačenje snaga specijalne policije sa tih lokacija.
„Od Srbije smo tražili da podrži povlačenje radikalnih grupa sa ovog područja, a nakon deeskalacije spremni smo da razgovaramo detaljnije o bezbednosnim opcijama sa KFOR-om i Euleksom u ove četiri opštine“, navodi Borelj u svom odgovoru i podseća Kurtija da je traženo da se što pre održe prevremeni izbori u ove četiri opštine na severu KiM i to na inkluzivan način „jer se očekuje da kosovski Srbi učestvuju na njima“. Borelj je izrazio spremnost da organizuje sastanak na najvišem nivou sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem, pod uslovom da Kurti obezbedi deeskalaciju i nužne preduslove za prevremene izbore.
Komentarišući predlog Kurtija o zajedničkim bezbednosnim procenama, Borelj je ukazao da se o tome može razgovarati tek posle deeskalacije situacije.
„Međutim, to podrazumeva da ćete vi u potpunostiuvažavati procene i mišljenja Euleksai KFOR-a, ponašati se partnerski prema njima što znači i da ćete svoje odluke najpre koordinisati sa njima. Sa žalošću konstatujemo da to nije bio slučaj tokom jučerašnjih operacija u Severnoj Mitrovici. Sve buduće mere u okviru vladavine prava na severu KiM moraće da se razmatraju i pojedinačno procenjuju sa Euleks i KFOR“, predočio je Borelj i ukazao da su prethodni događaji potvrdili da međunarodni partneri ne mogu dati podršku svim merama koje su preduzimale vlasti tzv. Kosova pod izgovorom sprovođenja vladavine prava.