Beograd za sada uspeo da spreči zahtev Prištine za prijem u Savet Evrope

Beograd za sada uspeo da spreči zahtev Prištine za prijem u Savet Evrope

Beograd je intenzivnim diplomatskim naporima uspeo da spreči stavljanje na dnevni red zahteva tzv. Kosova za prijem u Savet Evrope.

Polovinom maja u Strazbur je stigao zvaničan zahtev za prijem tzv. Kosova u Savet Evrope. O tome je danas trebalo da raspravlja Komitet ministara Saveta Evrope. Iako je predsedavajući Komiteta planirao da tu tačku stavi na dnevni red, u srpskoj misiji u Strazburu za RTS kažu da je Beograd intenzivnim diplomatskim naporima uspeo to da spreči. Ipak, kažu, procedure su takve, i da se zato do poslednjeg trenutka neće znati da li će se danas o tome raspravljati.

Na početku sednice još jednom se utvrđuje dnevni red. A tada, zemlje članice mogu da traže da se zahtev Prištine za punopravno članstvo u Savetu Evrope uvrsti u raspravu.

Ako Komitet ministara, koji čine šefovi diplomatija 46 država članica, prihvati da se o zahtevu Prištine raspravlja, izjašnjava se Parlamentarna skupština Saveta Evrope. Finalna odluka biće ponovo vraćena Komitetu ministara.

U oba slučaja potrebna je dvotrećinska većina.

Procedura prijema može da traje do godinu dana, nekad i više. Srbija je, na primer, zahtev Savetu Evrope podnela krajem 2000. godine, a izveštaj smo dobili dve godine kasnije. Primljeni smo 2003. Hrvatska je na prijem čekala šest godina.

Poslanici su slobodni da glasaju, a njihovi stavovi ne moraju biti usklađeni sa stavovima njihovih vlada, već sa stavovima partija iz kojih dolaze.

„Tu treba mnogo više diplomatske koordinacije, odnosno diplomatske podrške sa strane međunarodnih partnera. Osim nemačkog kancelara koji je izričito rekao da Kosovo ima podršku zvaničnog Berlina, na ostalim međunarodnim sastancima nije bilo tako izričite podrške. Tako da je teško prognozirati, ali razloga za veći optimizam, prema mom mišljenju, nema“, rekao je analitičar LJeart Hodža.

Iako se u Prištini dva kabineta vicepremijera privremenih institucija bave spoljnom politikom, Aljbin Kruti osnovao je i komisiju koja se isključivo bavi pitanjem učlanjenjenja Kosova u međunarodne organizacije.

Nemanja Starović iz Ministarstva spoljnih poslova ističe da je sama aplikacija Prištine za članstvo u SE poslužila kao svojevrsni okidač za nastavak kampanje otpriznavanja koja je, naglašava, uspešno vođena do septembra 2020. godine.

„Tokom koje je čak 18 država donelo odluku o povlačenju priznanja jednostrane proglašene nezavisnosti KiM, a od proleća ove godine uspeli smo da ishodujemo još osam“, rekao je Starović.

U Prištini Savet Evrope već ima kancelariju, a tzv. Kosovo je član više tela međunarodne organizacije koja se bavi zaštitom ljudskih prava i demokratije.