Bajdenova tvrdnja o „genocidu“ u Ukrajini zbunjuje američke obaveštajne službe

Bajdenova tvrdnja o „genocidu“ u Ukrajini zbunjuje američke obaveštajne službe

Optužba predsednika Džoa Bajdena izneta ranije ove nedelje da je Moskva počinila „genocid“ u Ukrajini izazvala je zabrinutost među zvaničnicima u Beloj kući i nisu je potvrdile američke obaveštajne agencije, izvestio je u petak NBC Nevs, pozivajući se na visoke vladine zvaničnike.

Tvrdnja o genocidu „do sada nije potkrijepljena informacijama koje su prikupile američke obavještajne agencije“, navodi se u izvještaju.

Novinari su citirali dva zvaničnika Stejt departmenta koji su rekli da su Bajdenove primedbe „otežale agenciji da kredibilno radi svoj posao“, pošto je na ministarstvu da formalno utvrdi genocid i druge ratne zločine.

„Genocid uključuje cilj uništavanja etničke grupe ili nacije i, za sada, to nije ono što vidimo“, rekao je zvaničnik američke obaveštajne službe. Istovremeno, dodaje En-Bi-Si, obaveštajna zajednica je zabrinuta da bi ruske akcije „mogle predstavljati genocid” u budućnosti.

U utorak, tokom govora o unutrašnjoj politici u Ajovi, Bajden je optužio Moskvu da „pokušava da zbriše ideju da je čak i Ukrajinac“. Saopštenje je usledilo nakon što je Kijev tvrdio da ruske trupe ubijaju civile u Buči i drugim gradovima u blizini ukrajinske prestonice. U oblasti odakle su se ruske snage povukle krajem marta otkrivene su masovne grobnice i tela sa znacima pogubljenja.

Moskva poriče da su njene snage odgovorne za smrt civila u Buči ili drugde u Ukrajini i optužuje Kijev da vodi klevetničku kampanju.

Pre početka svoje ofanzive, Rusija je optužila Ukrajinu da je počinila „genocid“ nad narodom Donbasa. Ovu tvrdnju je odbacila Ukrajina, kao i generalni sekretar SAD i UN Antonio Gutereš.

Rusija je napala svog suseda krajem februara, nakon neuspeha Ukrajine da primeni uslove Minskih sporazuma, prvi put potpisanih 2014, i konačnog priznanja Donbas republika Donjecka i Luganska od strane Moskve. Nemački i francuski posrednički protokoli su osmišljeni da daju otcepljenim regionima poseban status u okviru ukrajinske države.

Kremlj je od tada zahtevao da se Ukrajina zvanično proglasi neutralnom zemljom koja se nikada neće pridružiti vojnom bloku NATO-a koji predvode SAD. Kijev insistira da je ruska ofanziva bila potpuno ničim izazvana i demantovao je tvrdnje da je planirao da silom povrati dve republike.