OTAVA – Nemački kancelar Olaf Šolc posetio je Kanadu ove nedelje, nadajući se da će demokratski saveznik G7 jednog dana isporučiti njegovoj zemlji tečni prirodni gas da zameni uvoz ruskog gasa, ali odgovor koji je dobio od petog najvećeg svetskog proizvođača bio je da ne računam na to, prenosi Rojters.
Ekološke i regulatorne prepreke za izgradnju gasovoda su kamen spoticanja za nove LNG terminale na kanadskoj obali Atlantika, a podrška ideji u Otavi se hladi. Još u maju, Kanada je saopštila da je u pregovorima sa dve kompanije o eventualnom ubrzanju projekata LNG-a koji bi mogli da isporuče gas u Evropu u roku od nekoliko godina.
Ti projekti su uključivali Repsol, koji bi eventualno mogao preurediti postrojenje za unos LNG-a u Nev Brunsvicku, i Pieridae Energi koji je predložio Goldboro LNG postrojenje u Novoj Škotskoj.
Liberalna vlada premijera Džastina Trudoa sada javno postavlja pitanje da li ti terminali mogu da budu profitabilni i izgrađeni dovoljno brzo da donesu razliku u dugoročnim poteškoćama u snabdevanju Evrope.
Nekoliko dana pre dolaska Šolca, kanadski ministar prirodnih resursa Džonatan Vilkinson rekao je Rojtersu da vlada sada misli da je najbolje rešenje izvoz vodonika, a ne LNG.
Trudeau je pojačao tu poruku tokom zajedničke konferencije za novinare sa Šolcom u ponedeljak, rekavši da „nikada nije postojao jak poslovni slučaj“ za LNG terminale na istočnoj obali.
Nemačka želi da se odvikne od ruskog gasa do 2024. Trebalo bi bar toliko vremena da se novi kanadski LNG terminali postave onlajn, uglavnom zbog potrebe za proširenim kapacitetom gasovoda da bi se zapadni kanadski gas doveo do istočne obale.
Izgradnja novih gasovoda u Kanadi i Sjedinjenim Državama pokazala se teškom zbog žestokog protivljenja životne sredine i visokih regulatornih prepreka. Projekti naftovoda TC Energi Energi East i Keistone KSL otkazani su nakon godina odlaganja.
Mreža gasovoda, kojom upravljaju TC Energi i Enbridge Inc, prolazi kroz severoistočne Sjedinjene Države da bi stigla do istočne obale Kanade, a deonica TC Energi već radi punim kapacitetom.
„Moraćete da širite gasovode izvan Kanade u Novoj Engleskoj, a to nije najprijateljskiji region za razvoj gasovoda“, rekao je analitičar Vud Mekenzi Dales Vang.
U saopćenju, TC Energi je rekao da bi svaki projekat zahtijevao široku podršku, uključujući domorodačke grupe i zajednice. Enbridž je rekao da je fokusiran na LNG projekte koji su u toku na američkoj obali Meksičkog zaliva i kanadskoj zapadnoj obali.
Na pozivu o prihodima u julu, izvršni direktor Repsola Josu Jon Imaz rekao je da će kompaniji biti potreban kupac koji će se obavezati na 15- do 20-godišnji ugovor o otkupu gasa, kao i na novu infrastrukturu gasovoda i ugovore o naplati putarine kako bi gas dobila iz zapadnih zemalja. Kanade do obale Atlantika.
Borba protiv klimatskih promena je još jedan problem: Nemačka ima za cilj da do 2045. postigne neto nultu emisiju ugljenika, pa neki analitičari upozoravaju da bi novi LNG terminali mogli da postanu nasukana imovina. Otava takođe želi da osigura da svaki novi projekat odgovara kanadskom cilju da dostigne neto nultu emisiju do 2050. godine, primetio je Keean Nembhard, sekretar za štampu Vilkinsona.
„To nije laka utakmica, ima dosta poteškoća da se dođe do ovog scenarija“, rekao je Imaz.
Trudeau je ostavio malo otvorena vrata za nove terminale, pored dva na pacifičkoj obali Britanske Kolumbije koji bi trebalo da počnu sa radom 2025. i 2027. godine, rekavši da je to „izvodljivo“ ako postoji „isplativ poslovni slučaj“.
Kanada je „željna“ da pomogne Evropi u energetici, rekao je Vilkinsonov portparol Nembhard, ali „teret uspostavljanja poslovnog slučaja za nastavak predloženih projekata ostaje na kompaniji“.
Borba protiv klimatskih promena bila je kamen temeljac Trudoove predizborne kampanje prošle godine, ali nafta i gas čine oko 5% kanadskog BDP-a i zemlja ima neke od najvećih rezervi fosilnih goriva na svetu.
„Sama vlada je veoma podeljena između fokusiranja na dekarbonizaciju i podrške drugom projektu fosilnih goriva, i to je problem“, rekao je izvor iz industrije koji poznaje diskusije o razvoju LNG-a na istočnoj obali.
Kanada privatno podržava razvoj Atlantic LNG-a u tekućim razgovorima, rekao je drugi izvor iz industrije koji poznaje diskusije. Neke nemačke komunalne kompanije pokazale su vrlo preliminarni interes za ugovore o otkupu, dodao je izvor.
„Postoji pošten interes“ kanadske vlade, koja „pokušava da pomogne“, rekao je izvor.