Zemlje EU i poslanici EU složili su se u utorak oko pravila koja regulišu način na koji Big Tech i druge kompanije koriste evropske potrošačke i korporativne podatke, uz mere zaštite od ilegalnog pristupa vladama koje nisu članice EU, piše Rojters.
Evropska komisija je prošle godine predložila Zakon o podacima da pokrije podatke generisane u pametnim uređajima, mašinama i potrošačkim proizvodima, što je deo niza zakona koji imaju za cilj suzbijanje moći američkih tehnoloških giganata.
Zabrinutost EU oko prenosa podataka porasla je nakon otkrića bivšeg američkog obaveštajnog saradnika Edvarda Snoudena iz 2013. o masovnom nadzoru SAD.
„Kada Zakon o podacima stupi na snagu, on će otključati ekonomski i društveni potencijal podataka i tehnologija i doprineti unutrašnjem tržištu podataka“, rekao je Erik Slotner, švedski ministar za javnu upravu, u saopštenju.
Velike američke tehnološke kompanije kritikovale su Zakon o podacima, rekavši da bi mogao da ometa međunarodni prenos podataka. Siemens i SAP strahuju da bi poslovna tajna mogla biti ugrožena odredbom koja primorava kompanije da dele podatke sa trećim licima radi pružanja usluga naknadnog tržišta ili drugih usluga zasnovanih na podacima.