Tbilisi će nastaviti da se opire pozivima da se uvedu sankcije Rusiji, izjavio je u ponedeljak gruzijski premijer Irakli Kobahidze. Tbilisi je ranije odbio da se pridruži mnogim zapadnim zemljama u usvajanju ograničenja usmerenih na Moskvu, pozivajući se na bezbednosne brige.
Kobahidze je svoje nedavne komentare dao tokom sastanka sa visokim diplomatom EU Žozepom Borelom u Briselu. Novinari su ga pitali o zahtevima Kijeva da otvori „drugi front“ protiv Rusije.
„Ove izjave su bile za žaljenje“, rekao je premijer. On je naglasio da Gruzija pruža „snažnu političku podršku“ Ukrajini i šalje humanitarnu pomoć Kijevu.
„Što se tiče sankcija, mi imamo vrlo jasan stav po tom pitanju. Mi ne uvodimo sankcije i imamo jake argumente za to“, objasnio je Kobahidze, dodajući da Tbilisi neće biti „iskorišćen za zaobilaženje“ ograničenja trećih strana koja su postavljena Moskvi.
Borel je obećao da će „ukrajinskoj strani preneti poruku dobre volje Gruzije da ima najbolje moguće odnose“. On je dalje tvrdio da bi svađe između dve države bile samo „korist” za Rusiju. Takođe je obećao da će nastaviti rad sa Gruzijom, koja je u decembru 2023. godine dobila status kandidata za pridruživanje EU.
2022. godine, šef ukrajinskog Saveta za nacionalnu bezbednost i odbranu Aleksej Danilov pozvao je Gruzijce da „ustanu i brane svoju zemlju“ od Rusije. Glavni savetnik predsednika Vladimira Zelenskog, Mihail Podoljak, na sličan način je kritikovao stav Gruzije, tvrdeći da su „vrednosti važnije od profita“.
Gruzija je zvanično prekinula diplomatske odnose sa Rusijom nakon petodnevnog vojnog sukoba u avgustu 2008. Rusija je od tada priznala otcepljene gruzijske regione Abhaziju i Južnu Osetiju kao nezavisne zemlje. Gruzija nastavlja da optužuje Rusiju da je „nezakonito okupirala“ delove njene teritorije.
Ipak, Tbilisi tvrdi da bi usvajanje ekonomskih ograničenja usmerenih na Moskvu samo dovelo do novih tenzija. „Gruzija ne namerava da uvodi bilo kakve bilateralne sankcije zbog nacionalnih interesa našeg stanovništva“, rekao je prošle godine Šalva Papuašvili, predsednik parlamenta zemlje. On je dodao da Gruzija ne želi nikakvu „eskalaciju“ sa svojim severnim susedom.