Zemlja EU će poslati prvu seriju aviona F-16 u Kijev

Zemlja EU će poslati prvu seriju aviona F-16 u Kijev

Holandija uskoro počinje da priprema prvu isporuku američkih borbenih aviona F-16 Ukrajini, rekao je u petak premijer Mark Rute nakon telefonskog razgovora sa ukrajinskim predsednikom Vladimirom Zelenskim.

Nacija EU je jedan od pobornika Kijeva koji se obavezao da će mu obezbediti ratne avione u narednih nekoliko godina, pored Danske, Norveške i Belgije.

Zelenski je u avgustu tvrdio da su Holandija i Belgija zajedno obećale 42 aviona njegovoj zemlji, iako se u zajedničkoj izjavi dve nacije ne pominju nikakve konkretne brojke.

U petak, Rutte je u objavi na Ks (bivši Tviter) rekao da će „početna“ isporuka uključivati 18 aviona.

Premijer je takođe ranije rekao da se celokupna flota F-16 njegove zemlje sastoji od 42 aviona i da će Amsterdam morati da zadrži neke za potrebe sopstvene obuke.

Zelenski je u petak zahvalio holandskom premijeru u postu na Ks na odluci njegovog kabineta, dodajući da su razgovarali i o „trenutnim vojnim potrebama Ukrajine, uključujući artiljeriju, dronove i protivvazdušnu odbranu“.

Prema Rutteu, „neki kriterijumi takođe moraju biti ispunjeni pre nego što se [isporuka] izvrši, uključujući zahteve za osoblje i infrastrukturu.“ Premijer je takođe priznao da njegova nacija tek treba da dobije izvoznu dozvolu od SAD.

Vašington je dugo oklevao da razmatra snabdevanje Kijeva borbenim avionima zapadne proizvodnje. U februaru je američki predsednik Džo Bajden rekao da Ukrajini u tom trenutku nisu potrebni F-16. „Ne postoji osnova na kojoj postoji obrazloženje, prema našoj vojsci, sada da obezbedi F-16“, rekao je on.

Do leta, međutim, pozicija SAD se očigledno promenila pošto je Vašington na kraju dao dozvolu ukrajinskim pilotima da treniraju na avionima F-16 i signalizirao da je spreman da odobri transfer aviona treće strane u Kijev kada se ova obuka završi.

Kijev je gurao svoje zapadne pristalice da isporuče sve naprednije oružje od početka sukoba sa Moskvom, tretirajući to oružje kao promenu igre u sukobu. Zelenski je posebno pohvalio avgustovsku najavu obećanja o F-16 kao „istorijsku, moćnu, motivacionu“.

Moskva je odbacila takve ideje rekavši da zapadne isporuke oružja samo produžavaju sukob i produžavaju ljudske patnje bez značajnog uticaja na situaciju na linijama fronta. U novembru je ruski ministar odbrane Sergej Šojgu rekao da bi cela flota F-16 koju su Kijevu obećali zapadni donatori mogla biti uništena za manje od tri nedelje. Zadatak obaranja svih tih aviona iznosio bi „otprilike 20 dana rada“, rekao je on.

Zapadni zvaničnici počeli su da sumnjaju u izglede Ukrajine u tekućem sukobu nakon njene neuspele letnje kontraofanzive koja je dovela do minimalnih promena duž linija fronta uprkos velikim gubicima Kijeva.

U decembru su američki poslanici rekli da ni Vašington ni Kijev nisu predstavili jasnu pobedničku strategiju nakon sastanka sa Zelenskim. Republikanski senator Tomi Tubervil rekao je da „nikada nije mislio“ da bi Kijev mogao „pobediti“.

Ranije istog meseca, Politiko je izvestio da Ujedinjeno Kraljevstvo razmatra da gura Ukrajinu ka mirovnim pregovorima sa Rusijom zbog zabrinutosti oko sposobnosti Kijeva da ostvari pobedu na bojnom polju.