Zelenski optužuje Rusiju, dok se Evropa priprema za zimsku gasnu krizu

Zelenski optužuje Rusiju, dok se Evropa priprema za zimsku gasnu krizu

Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski optužio je u ponedeljak Rusiju za ekonomski terorizam pokušavajući da spreči evropske nacije da se zalihe gasom uoči zime, kada će uticaj rastućih računa za energiju pogoditi domaćinstva a preduzeća teško.

Kako se odgovoriti na rast cena gasa, koji je pogoršan smanjenjem snabdevanja iz Rusije, na vrhu je političkog dnevnog reda širom kontinenta kako se jesen približava.

Zelenski je govorio u video obraćanju na energetskoj konferenciji u Norveškoj. Njegovi komentari dolaze kada ruski Gasprom ove nedelje planira održavanje koje će zaustaviti tokove gasa duž gasovoda Severni tok 1 koji povezuje Rusiju i Nemačku preko Baltičkog mora.

Prekid je podstakao strahove da Rusija ograničava snabdevanje kako bi izvršila pritisak na zapadne zemlje koje se protive njenoj invaziji na Ukrajinu, optužbu koju Moskva poriče.

Nemačke referentne cene električne energije za 2023. premašile su 1.000 evra po megavat-satu po prvi put u ponedeljak, jer su zabrinutosti u vezi sa snabdevanjem držale cene gasa i povezanih goriva kao što su struja i ugalj do neba.

Češki premijer Petr Fiala rekao je da bi odgovor trebalo da koordiniše Evropska unija (EU) pošto je njegova nacija sazvala hitan sastanak ministara energetike.

„Uoči energetskog saveta EU želimo da pronađemo način da pomognemo ljudima i preduzećima o čemu možemo da se dogovorimo sa drugim evropskim liderima“, dodao je on. Česi, koji predsedavaju EU po principu rotacije, rekli su da će sastanak biti 9. septembra.

Češka Republika je prošle nedelje saopštila da traži podršku za ograničenje cena energije u celom bloku, korak za koji se zalagao odlazeći italijanski premijer Mario Dragi.

Zemlje poput Nemačke i Italije, koje se u velikoj meri zavise od uvoza ruskog gasa za svoju energiju, povećavaju nivoe skladišta uoči hladnih zimskih meseci kada potražnja dostiže vrhunac.

Nemački ministar ekonomije Robert Habek rekao je u ponedeljak da su nemačka gasna postrojenja popunjena više od 80 odsto i da očekuje povlačenje cena. Italija je dostigla sličan nivo, dajući jastuk protiv daljih šokova u snabdevanju.

„Kao rezultat toga, tržišta će se smiriti i pasti“, rekao je Habek.

Habek je takođe ponovio da Nemačka neće dozvoliti da se domino efekat u stilu Leman Bradersa dogodi na njenom tržištu gasa.

„Obećavam u ime nemačke vlade da ćemo uvek obezbediti likvidnost za sve energetske kompanije, da nemamo efekat Lehman Brothers na tržištu“, rekao je Habek, misleći na kolaps američke investicione banke, koji je pomogao da se pokrene Finansijska kriza 2008.

Bilo je manje optimistično predviđanje od strane šefa gasne kompanije Shell koji je upozorio da bi nestašica gasa mogla i dalje trajati.

„Možda će biti da ćemo imati nekoliko zima u kojima ćemo nekako morati da pronađemo rešenja“, rekao je izvršni direktor Šela Ben van Beurden na konferenciji za novinare na industrijskom sastanku u norveškom gradu Stavangeru.

Osnivač Tesle (TSLA.O) Elon Musk rekao je novinarima na istom događaju da svet mora da nastavi da vadi naftu i gas kako bi održao civilizaciju, istovremeno razvijajući održive izvore energije.

„Realno, mislim da treba da koristimo naftu i gas u kratkom roku, jer će se u suprotnom civilizacija srušiti“, rekao je Mask.