Zašto Kolumbija vidi legalizaciju droge kao put napred — evo šta se predlaže

Zašto Kolumbija vidi legalizaciju droge kao put napred — evo šta se predlaže

Još jedan rat protiv droge je počeo u Latinskoj Americi. Novoizabrani predsednik Ekvadora Danijel Noboa proglasio je vanredno stanje i vojska se koristi za borbu protiv nasilja i trgovine drogom u zemlji koja je deo transnacionalne trgovine kokainom.

Ekvador će verovatno shvatiti šta su uradile druge zemlje u Latinskoj Americi: vojna rešenja problema ilegalnih droga ne funkcionišu.

Decenijama se kolumbijska vlada suočava sa moćnim narko kartelima i nasiljem u vezi sa drogom politikom vođenom nizom sporazuma UN koji zabranjuju drogu i obavezuju vlade da krivično gone rekreativnu upotrebu i proizvodnju droga. Ovi sporazumi su poznati kao „režim zabrane droga“. Pod plaštom ovih sporazuma, SAD su podstakle latinoameričke vlade da sprovode stroge zakone o upotrebi droga i suzbiju narko kartele u pokušaju da se izbore sa trgovinom drogom i zavisnošću od droge.

Vlade, poput Meksika, Kolumbije, Salvadora i Hondurasa, koriste svoje vojske protiv narko kartela od 1980-ih. Međutim, upotreba vojske u regionu, uz operacije koje podržava američka agencija za droge i sprovođenje zakona, nije sprečila porast nasilja u regionu. U slučaju Meksika, istraživači su otkrili vezu između angažovanja vojske u operacijama protiv droge i porasta ubistava od 2007. Štaviše, zavisnost od droga se nije smanjila u SAD (jedan očekivani ishod „rata protiv droge“ „).

Danas su Latinska Amerika i Karibi najnasilniji region na svetu. Prema izveštaju Kancelarije UN za droge i kriminal (UNODC) iz 2023. godine, 34 odsto ubistava na planeti tokom 2021. dogodilo se u Americi. Mnoga od ovih ubistava su povezana sa globalnim ratom protiv droge.

Neke administracije Latinske Amerike počele su da se suprotstavljaju politici koja drogu čini ilegalnom. Na primer, Bolivija je 2011. legalizovala domaću proizvodnju useva koke. Urugvaj i Jamajka su legalizovali neke kupovine kanabisa 2014. i 2015. godine. Meksiko i Kolumbija razgovaraju o regulaciji kanabisa.

Neke od ovih vlada, uključujući Kolumbiju, Meksiko i Boliviju, pokušale su da iznesu plan za novi globalni pristup upotrebi droga 2016. na posebnom sastanku Generalne skupštine UN, ali zagovornici ovoga nisu uspeli da ubede druge zemlje da dozvole sve vrste droga. dekriminalizacija. Međutim, skupština je postigla dogovor da se zemljama omogući da regulišu medicinsku upotrebu nekih ranije ilegalnih droga, kao što je kanabis. Sada će ove zemlje na čelu sa kolumbijskim predsednikom Gustavom Petrom pozvati na novi sastanak UN kako bi pokušale da dobiju veću podršku za novi pristup „ratu protiv droge“.

Od ranih 1960-ih, Kolumbija je bila epicentar globalnog rata protiv droge. Neslavno poznata kao centar proizvodnje kokaina koji krijumčare regionalne kriminalne organizacije, ova zemlja eksperimentiše sa mirovnim procesom na dva fronta: prvo, sa gerilcima, i drugo, sa narko-kartelima.

Petro je izabran uz obećanje da će umanjiti beskrajni problem nasilja. U septembru 2023. godine, Petro je zatražio od svog meksičkog kolege, predsednika Andresa Manuela Lopeza Obradora, da pomogne u sazivanju novog sastanka UN kako bi se preispitao međunarodni pristup ilegalnim drogama. Petro je takođe odgovarao na pritisak globalnih istraživanja koja su pokazala da postojeća politika ne funkcioniše. Na primer, stručnjaci za javno zdravlje u The Lancet-u su tvrdili da stavljanje droga ilegalnim nije uspelo da zaustavi upotrebu droga.

Postoji dugotrajna debata o tome da li će predlaganje ukidanja zabrane droga — i rata protiv droge kao posledica toga — zaustaviti nasilje i smanjiti štetnu zavisnost. Od 2011, grupa bivših svetskih lidera i intelektualaca (kao što su bivši predsednici Meksika i Kolumbije, Sezar Gavirija, Huan Manuel Santos i Ernesto Zediljo) zalagali su se za ukidanje zabrane droge. Čini se da podaci potkrepljuju njihove tvrdnje da krivično gonjenje konzumiranja i proizvodnje droga ne smanjuje zavisnost. Prema podacima Global Burden of Disease Data, iz Instituta za zdravstvene metrike i evaluaciju, od kasnih 1990-ih, broj korisnika droga sa zavisnošću od droga porastao je sa 40 na 50 miliona korisnika godišnje širom sveta, uprkos „ratu protiv droga“. „.

Ali Petro se suočava sa teškom borbom da prikupi podršku za osporavanje režima zabrane droge. U septembru 2023. vlade Latinske Amerike potpisale su deklaraciju iz Kalija, pozivajući na održavanje skupštine UN o globalnom problemu droge 2025. godine, godinu dana pre završetka Petrovog predsedavanja. Ali SAD, koje doživljavaju epidemiju opijata fentanila, verovatno neće biti pozitivne u pogledu legalizacije više lekova.

Američki predsednik Džo Bajden je manje sklon da se pozabavi politikom droga uz policijsko krivično gonjenje i njegov pristup uključuje alternative kao što je lečenje zavisnika u zdravstvenim klinikama umesto zatvaranja. Ako u novembru Donald Tramp pobedi na predsedničkim izborima, politika narkotika će verovatno biti militarizovanija nego ikada. Bivši predsednik je istraživao korišćenje američke vojne sile u Meksiku za borbu protiv šverca fentanila kroz Meksiko.

Lopez Obrador je pomogao u organizaciji konferencije u Kaliju u septembru 2023., ali u zemlji ne sprovodi politiku legalizacije droga. On je rasporedio meksičku vojsku da pojača konfiskaciju droge fentanila nakon pritiska američke vlade.

Petro bi mogao naći saveznika u novom argentinskom predsedniku Havijeru Mileiju. Novi argentinski predsednik je izjavio da se zalaže za legalizaciju droge, inspirisan svojim slobodarskim stavom. Međutim, Argentina se suočava sa sve većom stopom kriminala u nekim regionima i ovaj bezbednosni izazov bi mogao da ga odvrati od legalizacije droge.

Osim Amerike, neke evropske zemlje bi mogle podržati inicijativu, kao što je Portugal koji je 2001. dekriminalizovao lično posedovanje svih droga. Tamo posedovanje rezultira konfiskacijom ili novčanom kaznom, ali ne i zatvorom.

Ako se politički faktori poklope, Petro bi mogao da napreduje sa svojim planovima da se suoči sa globalnim ratom protiv droge na drugačiji način. Međutim, međunarodne tenzije i nedavni rat u Ekvadoru zakomplikovali su scenario. Nadajmo se da bi naučni dokazi mogli naterati zemlje da razmotre nove opcije.